Merima (41) raser mot Helthjem. – En stor skam.

TV 2 hjelper deg
Publisert 12.01.2025 11:59
– Først var jeg helt sikker på at et stort selskap som Helthjem ville rydde opp, men nå er jeg veldig sjokkert, sier Merima Gogic.
Saken oppsummert
- Merima Gogic solgte varer på Finn.no og benyttet «Fiks ferdig» for en trygg handel. Pengene skulle holdes av Finn til levering var bekreftet.
- Noen pakker ble registrert som «ikke hentet» selv om de var forsvunnet fra Gogics dør. Dette førte til at handlene ble kansellert og pengene returnert til kjøperne.
- To pakker, en jakke og en skidress, ble senere funnet å være på vei til kjøperne, men kjøperne ønsket ikke lenger varene da de hadde ventet for lenge.
- Helthjem har fått kritikk for håndteringen av saken. Juridisk rådgiver mener de må dekke Gogics økonomiske tap, mens Helthjem lover å kontakte henne for å finne en løsning som er riktig.
Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister.
Hun har i flere år vært en flittig bruker av Finn.no.
– Jeg har solgt masse der, og også brukt Helthjem, stort sett uten problemer.
Brukte «Fiks ferdig»
Denne gangen skulle det bli annerledes.
Gogic hadde solgt flere varer på Finn, og ville som vanlig bruke Finns løsning «Fiks ferdig».

«Fiks ferdig» skal gjøre salgs- og kjøpsprosessen både enklere og tryggere for kunden.

Beløpet kjøperen skal betale for varen, holdes trygt av Finn fram til Posten, Helthjem eller PostNord gir beskjed om at varen er levert.
Stusset
Merima Gogic pakket alt inn og la pakkene utenfor døra slik at Helthjems bud kunne plukke dem opp.
Dagen etter stusset hun over meldingene i Helthjem-appen.

– Det sto at noen av pakkene var hentet, mens andre var registrert som «ikke hentet». Det var veldig rart, for alt var borte fra min dør.
Sa fra
Gogic sier hun kontaktet både Finn og Helthjem og sa fra om at noe var litt merkelig.
– Da fikk jeg bare beskjed om at dette ville gå i orden når pakkene ble registrert videre i systemet, forteller 41-åringen, og legger til at noen av pakkene litt senere fikk endret status til «hentet».
To av pakkene sto imidlertid fremdeles som «ikke hentet», en jakke og en skidress som var kjøpt av to ulike personer.

– Jakka var fra North Face og var helt ny, jeg hadde solgt den for 2200 kroner.
41-åringen ble bekymret, og sier hun igjen kontaktet Helthjem.
– Jeg ble bedt om å vente og slo meg til ro med det.
Handelen kansellert
– Men Finn kan ikke holde på kjøperens penger i all evighet, så da pakkene fremdeles sto som «ikke hentet» etter fristen, ble handlene kansellert, forteller Gogic.
Pengene ble dermed sendt fra Finn tilbake til kjøperne.

En stund var det uklart for Gogic hva som skjedde med de to pakkene, men etter hvert viser sporingen at både jakka og skidressen faktisk er på vei til kjøperne.
– Hadde kjøpt en annen
– Problemet da er at kjøperen av skidressen ikke kunne vente, og har kjøpt en annen dress i mellomtiden. Hun ønsker ikke lenger skidressen jeg solgte, forståelig nok, sier 41-åringen.

Den ligger enn så lenge på Post-i-butikk klar til henting av kjøper, ifølge Gogic.
Hun forteller at kjøperen av jakka heller ikke er interessert lenger.

– Hun sier jakka ikke passet. Jeg har bedt henne sende den i retur, så får vi se hva som skjer, sier Gogic.
Ikke returrett
Pressekontakt i Finn, Linda Glomlien, presiserer at det ikke er returrett på «Fiks ferdig»-kjøp.

– Man kan kontakte selger og forsøke å bli enige om en løsning – men dette går utenom «Fiks ferdig», sier hun.
– Stor skam
Merima Gogic har klaget til Helthjem, men opplever at selskapet ikke tar ansvar.
– De svarer bare at de ikke kan gjøre noe mer, og at jeg må fikse dette sammen med kjøperne.
Gogic sier hun i dette tilfellet har mistet tryggheten «Fiks ferdig» skulle gi, hun har mistet kjøperne, og er usikker på om hun får varene tilbake.
– Håndteringen til Helthjem er en stor skam. Det er en skandale.
Som plaster på såret fikk hun en rabattkode på gratis frakt.
– Det er latterlig. Jeg har gjort alt rett, og de har tabbet seg ut. Jeg er selv jurist og har sagt til dem at de har et erstatningsansvar, men det vil de ikke ta.
– Må dekke tapet
Juridisk
seniorrådgiver i Forbrukerrådet, Thomas Iversen, mener enten Finn eller Helthjem må ta ansvar:

– Her virker det som det har skjedd en eller annen feil ved registreringen hos Helthjem og «Fiks ferdig» hos Finn.no. Det er likevel uklart hvor i kjeden feilen ligger, hos transportør eller hos plattformen.
– Det som likevel er ganske klart, er at feilen som er gjort kan føre til et økonomisk tap for selgeren. Dette tapet mener jeg at enten Helthjem eller Finn.no må dekke.
– Må undersøke nærmere
Helthjem tar ansvar for feilen, ifølge kommunikasjonssjef Marius Evensen.
– Vi ønsker å sikre at kunden opplever trygghet
ved bruk av våre tjenester. Når slike feil oppdages, er det vårt ansvar å
håndtere dette så raskt og godt som mulig.

– På generelt grunnlag: Når en feilregistrering oppdages, har vi tydelige prosedyrer for å korrigere det. I denne situasjonen må vi undersøke nærmere internt for å forstå hva som har skjedd og sørge for at lignende situasjoner håndteres raskest mulig i fremtiden.
– Vil dere kompensere Gogic?
– Vi vurderer hvert tilfelle individuelt, og vi vil gjerne ta kontakt med Merima igjen. Vi ønsker å finne en løsning som er riktig og som reflekterer vårt ansvar i saken, sier Evensen.
– Trist
– Jeg synes de skal ha klare rutiner for dette i tråd med erstatningslovens regler, og ikke foreta noen individuelle skjønnsmessige vurderinger, svarer Merima Gogic.

Hun legger til at hun forventer at det økonomiske
tapet erstattes av Helthjem.
– Synes det er trist at
det skal en henvendelse fra TV 2 til før de tar saken til ny vurdering, etter først å ha konkludert med at de ikke vil gi noen form for kompensasjon, avslutter 41-åringen.