Jeg ser i avisene at Jens Stoltenberg helt på egenhånd har avskaffet begrepet «arbeidende kapital». Det er ingen ting som heter det, sier han. Det heter «kun aksjer»!
Så da er liksom den saken avgjort!
Og det er da mitt spørsmål dukker opp; bløffer du, eller vet du ikke bedre, Jens? Men det skal jeg komme tilbake til.
Jeg trosser finansministerens beslutning og hevder min rett til å opprettholde begrepet arbeidende kapital.
I det begrepet legger jeg alle verdier i et selskap som er nødvendig for at selskapet skal kunne opprettholde sin drift – f.eks. maskineri og utstyr.
Men det sier seg selv at dette er verdier eierne ikke kan gå i butikken og handle brød og melk for. Eller betale strømutgiftene (som jo i vår region er urettferdig høye i forhold til andre regioner, og som din regjering ikke er villig il å gjøre noe med for bedriftenes del), eller betale renter til banken.
Dette er verdier som er bundet i selskapet for at de ansatte skal ha en arbeidsplass å gå til.
Denne kapitalen kan kanskje på mange måter sammenliknes med bankenes innskudd fra alle sine innskytere, som igjen brukes til utlån til andre som har behov for lån. Denne kapitalen kan selvsagt ikke realiseres sånn uten videre uten at det ville gå ut over alle som har lån.
I et selskap jeg er styreleder for, utgjør den arbeidende kapitalen (anleggsmidler og varige driftsmidler – altså maskiner og utstyr) ca. 68 pst. av selskapets totale verdier. Mens den opptjente egenkapitalen (opptjent over 20 år ved at det nesten ikke har blitt betalt utbytte) utgjør 23 pst.
Likevel må eierne betale skatt av verdien som ligger i arbeidende kapital.
Jeg har ennå ikke møtt noen som ikke er enig i at man skal skatte av utbytte og eventuell gevinst av salg av aksjer. Det skulle bare mangle.
Men det føles utrolig urettferdig at man skal måtte skatte av verdier som er grunnlag for drift og en sikkerhet for arbeidsplassene.
Og da er altså mitt spørsmål; Bløffer du, Jens, eller er du uvitende?
Jeg håper virkelig at du bløffer og at du ikke er uvitende, Jens! Uvitende og inkompetent finansminister har vi hatt vår kvote av.