Etter at 2025 startet med en kald periode med snøkaos flere steder i landet ventes det nå et kraftig væromslag i morgen.
Det renner inn farevarsler om snøskred, sørpeskred, regn, is, flom og vind:
Seksjonssjef i Norges vassdrag- og energidirektorat (NVE), Ivar Berthling, forteller at det er størst risiko i store deler av Vestland fylke og litt av Møre og Romsdal når det gjelder jord- og flomskred.
Når det gjelder snøskred, er det nesten hele Vestlandet og store deler av Nord-Norge, til og med Troms som er i risikosonen.
– Det er store nedbørsmengder, så i de øverste delene av terrenget vil nedbøren kunne komme som snø i tillegg. Da får vi en kombinasjon av mange ulike skredtyper som kan opptre. Både snøskred, flomskred og jordskred.
Her blir det verst
Ifølge meteorolog i StormGeo, Susanne Moen Olsen, er grunnen til væromslaget at det nå kommer et høytrykk innover Nord-Norge med fronter innover Vestlandet og Nordland som fører til at vi får ganske mye varmere luftmasser inn.
– Det vil bli en generell overgang til en mildere værtype, spesielt i Sør-Norge og Nordland, hvor det vil bli store nedbørsmengder i Nordland og på Vestlandet.

Verst blir det nord på Vestlandet og Nordland med tanke på vind. Nedbørsmessig er det Nordland, Sunnmøre og Nordfjord som vil kjenne på regnet mest.
– Generelt mye nedbør på Vestlandet og i Nordland. På Vestlandet med opp mot 90-100 millimeter lokalt. I Nordland lokalt opp mot 70-80 millimeter.
Det er store områder som blir rammet av væromslaget og alle får det litt ulikt. Etter hvert vil det bli fare for skred, og potensielt flom.
– Det blir ganske heftig i morgen, sier hun søndag.
Slik burde du forberede deg:
Meteorolog Susanne Moen Olsen i StormGeo kommer med tips om hvordan du kan forberede deg for morgendagen:
Snøsmelting og regn: Etablere flomveier for regn og smeltevann, og passe på at sluk og kummer er fri for snø og is.
Vind: Stroppe fast ting som lett kan blåse bort.
Glatt: Ta det forsiktig på veiene.
Krevende snømengde
I Bergen sentrum jobbes det søndag for fullt med å forberede gatene klare før mandag.

Christoffer Sande er prosjektleder i Gravdal Hage og Anlegg AS. Han og kollega Roland Rutter måker snøen unna rister og kummer slik at de blir lett tilgjengelige når vannet kommer ned.
– Hva skjer hvis dere ikke gjør jobben?
– Da kan det bli katastrofalt. Hvis kummene er tette med snø og de ikke klarer å svelge unna vannet, kan det bli et veldig stort problem, for da renner vannet steder der det ikke skal renne ned.
Sande peker på at snømengden som har kommet nå etter nyttårsaften gjør jobben krevende.
– Alle rister og sluker ligger tett igjen med snø.

Et annet sted i Bergen jobber familien Svartveit med å fjerne så mye som mulig av snøen som vil bli til is når regnet kommer.
– Forhåpentligvis blir det ikke så glatt og regnet kan få renne der det skal, sier mor Brita Svartveit.

De er redde for at vannet skal renne ned andre steder enn i slukene.
– Vi prøver å minimere skader hvis det er mulighet for det.
Rødt farevarsel for snøskred
I Voss er det meldt rødt farevarsel for snøskred, og de har begynt arbeidet med forberedelser før morgendagen.
Ordfører Tonje Såkvitne (Sp) forteller at kommunen fikk farevarselet før helgen.

– Vi har gått ut med informasjon til innbyggerne om at det er ventet skredfare for både snø- og sørpeskred.
Hun mener det som kan gjøres av forberedelser i forkant er gjort, og at det blir fulgt opp de neste dagene.
– Sånne type varsler som dette er en «vent og se»-varsel. Det er annerledes hvis vi har et flomvarsel foran oss, da kan man mer forutse scenarioene. Men når man vet at det kommer vann, og det har vært kaldt, og det blir varmt igjen er det umulig å forutse hvor det løsner masser med snø og sørpe.
Også i Lofoten er det meldt rødt farevarsel for snøskred. Med glatte veier og stor snøskredfare innstilles alle bussruter i Vesterålen og Lofoten mandag.
Heller ikke skolebussene for elevene i grunnskolen og på videregående skole vil gå, sier fylkesråd for samferdsel i Nordland, Marianne Dobak Kvensjø i en pressemelding.
Tidligere søndag kveld ba Vest-Lofoten videregående skole sine elever om å holde seg hjemme mandag og avvente beskjed fra lærerne.
Ifølge Lofotposten melder rektor Kim Unstad i en melding til elever og foresatte i kveld at skolen vil forsøke å gjennomføre digital undervisning.