I mai åpnet regjeringen for at selskapene som ønsket å delta i satsingen utenfor rogalandskysten, kunne sende inn søknader.
I dag gikk søknadsfristen ut, og to grupperinger som har søkt om å være en del av havvind-satsingen:
- Equinor Utsira nord AS og Vårgrønn Utsira nord AS
- Harald Hårfagre AS (Deep Wind Offshore Norway AS og EDF Renouvelables International SAS)
– Det er svært positivt at to grupperinger med solide aktører søker om å delta i konkurranse om flytende havvind i Utsira nord, sier energiminister Terje Aasland.
Spent på om Equinor kom til å søke
På forhånd var det varslet at Deep Wind Offshore og EDF ville delta i konkurransen, ifølge Teknisk Ukeblad.
På forhånd var det knyttet særlig stor spenning til hvorvidt Equinor og Vårgrønn kom til å søke.
– Det regner jeg med fortsatt gjelder. Så kjenner vi jo til at Equinor og Vårgrønn jobber med en søknad, i tillegg til EnBW, men de har sagt at de skal ta en beslutning nærmere søkefristen på om de sender inn, sa direktør Arvid Nesse i Norwegian Offshore Wind til TU i forkant av kunngjøringen.
På forhånd var det knyttet særlig stor spenning til hvorvidt Equinor og Vårgrønn kom til å søke.
Statsstøtte på opptil 35 milliarder kroner
Flere store aktører hadde også varslet i forkant at de ikke ønsket å være med på satsingen. Blant dem Statkraft, Aker, Shell og Eviny.
Utlysningen er lagt opp slik at det først er konkurranse om tre prosjektområder utenfor Utsira.
Søkerne med høyest poengsum vil få tildelt hvert sitt område. Disse blir vurdert ut fra tre kriterier: Kostnad, innovasjon og bærekraft.
Det er likevel bare en av grupperingen vil få tildelt statsstøtten på opptil 35 milliarder kroner.
På dette området skal havvindprosjektet
Foto: NRKMed to søknader er det akkurat mulig å iverksette en konkurranse om statsstøtten.
Departementet vil etter planen tildele prosjektområder i løpet av første halvår 2026.
Dette er Utsira nord
Utsira nord er det andre stedet på norsk sokkel der man har åpnet for å bygge vindturbiner til havs.
Området ligger syv kilometer utenfor Utsira i Rogaland. Her er havet for dypt til å bruke turbiner festet til bunnen, og man ønsker derfor å bygge ut flytende havvind.
Utsira nord er delt inn i tre områder. I hvert område er det planlagt et vindkraftanlegg. Disse kan ha en kapasitet på inntil 500 megawatt flytende havvind.
Satsingen på flytende havvind i Utsira nord er tidligere blitt utsatt, blant annet rett før en planlagt utlysning i 2023, da EUs kontrollorgan stilte seg tvilende til statsstøttemodellen det var lagt opp til.
Etter hvert ble det likevel klart at prosjektet kunne fortsette uten at statsstøttenivået måtte oppgis.
Publisert 15.09.2025, kl. 13.10 Oppdatert 15.09.2025, kl. 13.56