AP: Dommer nekter Musks DOGE tilgang til sensitivt materiale

1 month ago 17



En føderal dommer har midlertidig stanset Elon Musks DODGE fra å få tilgang til millioner av amerikaneres personlige opplysninger.

 Brian Snyder / Reuters / NTBDonald Trump, Elon Musk og J.D. Vance under en fotballkamp i desember. Foto: Brian Snyder / Reuters / NTB
Lørdag 8. februar kl. 08:25

Musk og hans nyopprettede «Department of Government Efficiency» (DOGE) får likevel IKKE tilgang til USAs statlige betalingssystem.

Det sensitive systemet kontrollerer utbetalinger på over 6 billioner dollar årlig, skriver Reuters.

Tilgangen ville gitt Musks og hans team i DOGE mulighet til å overvåke statlige utbetalinger og potensielt innsyn i sensitive personopplysninger.

Les også: Tesla-salget raser i Europa.

19 demokratiske statsadvokater saksøkte fredag president Donald Trump for å stanse effektiviseringsorganet DOGEs tilgang til departementets dokumenter. Det inneholder sensitive persondata, blant annet bankkontoer og trygdeopplysninger fra millioner av amerikanere.

 Benoit Tessier / Reuters / NTBNylig har Musk offisielt fått status som «special governement employee» under Trump, ifølge CNN - som viser til en kilde i Det hvite hus. Foto: Benoit Tessier / Reuters / NTB

Les også: Musk får tilgang til USAs betalingssystem: – All grunn til å være bekymret

Svært få har tilgang til systemet

Til nå har informasjonen i systemet vært usedvanlig godt beskyttet, og kun et lite utvalg av tjenestemenn har hatt tillatelse til å kontrollere det, skriver The Guardian.

Demokratene reagerer

I et brev til finansminister Scott Bessent på fredag i forrige uke, uttrykte senator Ron Wyden bekymring for at enhver «politisk motivert innblanding» i betalingssystemet «risikerer alvorlig skade på landet vårt og økonomien», skriver Reuters.

Wyden advarer dermed om at Elon Musks tilgang til myndighetenes betalingssystem kan få alvorlige konsekvenser dersom det brukes til å manipulere statlige utbetalinger eller blokkere finansiering til programmer som Trump-administrasjonen ikke støtter.

Også Chuck Schumer, som er leder for demokratene i Senatet, er bekymret.

– Rett foran øynene våre driver en skyggeregjering, som ikke er valgt, med en fiendtlig overtakelse av statsapparatet, sier han i en uttalelse.

Det har vært flere demonstrasjoner mot Trump og Musk den siste tiden - se video:

Read Entire Article