Aksjekursen halvert. Toppsjefen sparket. Hva skjer med det den danske slanke-snakkisen?

9 hours ago 6



Det danske eventyret sammenlignes med en finsk tragedie. Hvorfor er det gode nyheter for tusenvis av nordmenn?

Foto: Stig B. Hansen

Publisert: 12.07.2025 20:01

– Vi må passe på at vi ikke forstyrrer dem, og at vi holder oss på de trygge områdene, sier dagens guide.

Det kunne vært Willy Wonka som snakket om sine ansatte. Men det er ingen ompalompaer i den danske slankefabrikken.

Og det er ikke fem barn med gullbillett som nå guides gjennom fabrikken utenfor København – men fem journalister fra Spania, Tyskland, Danmark og Norge.

Likevel: Det føles som om vi vandrer gjennom en sjokoladefabrikk i bakvendtland. Her lages sprøytene som tryller vekk søtsug og kilo over hele verden.

Produsenten Novo Nordisk er blitt så diger at hver lille krusning på børsen kan kjennes i danske lommebøker. Hver femte aksje som eies i Danmark er en Novo Nordisk-aksje. Folkeaksjen har gitt avkastning. Siden Lars Fruergaard Jørgensen tok over som toppsjef i 2017, har selskapet tredoblet salg, inntjening og aksjekurs.

I mai ble han sparketsparketI pressemeldingen fra Novo Nordisk het det at Jørgensen og selskapet var blitt enige om at han "fratrer" stillingen. Men avgjørelsen ble lekket til media før den nådde toppsjefen. Som i praksis da betyr at han fikk sparken..

Hvorfor? Svaret kan vise seg å være en god nyhet for flere hundre tusen nordmenn.

Fabrikken i Hillerød er en av flere Novo Nordisk-fabrikker i Danmark. Foto: Stig B. Hansen

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article