Sverige har mye høyere moms på danseband enn popkonserter. Nå vil både regjeringen og Socialdemokraterna senke den. – Trengs for å sikre at dansebandbransjen overlever, sier arrangør.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 10 minutter siden
Kortversjonen
- Flere partier i Sverige ønsker å senke merverdiavgiften (momsen) på danseband-arrangementer fra 25 prosent til 6 prosent, slik det er for andre konserttyper i landet.
- De svenske Socialdemokraterna sier nå at også de ønsker å redusere momsen, etter at regjeringen sendte et forslag ut på høring i mai.
- En arrangør syns det er underlig med høyere moms på konserter hvor man danser, og mener at momskuttet vil være positivt for dansebandbransjen.
- Forslaget vil ifølge Socialdemokraterna koste mellom 50 og 100 millioner svenske kroner årlig, mens regjeringen tidligere har anslått at staten vil gå glipp av skatteinntekter på om lag 440 millioner svenske kroner årlig.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
I fjor høst omtalte E24 krangelen om merverdiavgift (moms) på danseband-opptredener i Sverige.
Svenskene har seks prosent moms på vanlige konserter, men hele 25 prosent moms når danseband opptrer og folk danser.
Slike opptredener regnes ikke som konserter, men som dansearrangementer.
Partier som Sverigedemokraterna og Centerpartiet har ønsket å endre dette. Den svenske regjeringen sendte i mai på høring et forslag om å senke momsen til seks prosent også for danseband.
Nå kaster også Socialdemokraterna seg på og vil endre det de omtaler som en urettferdig avgift.
Les også
Dansebandopprør i Sverige: Ber Norge om «dansemoms»-hjelp
– Kritisert for å være urimelig
«Socialdemokraterna foreslår at momsen på inngang til dansebandtilstelninger skal senkes fra 25 til 6 prosent», skriver partiet i en melding.
Niklas Karlsson (S) er leder for skattekomiteen i den svenske Riksdagen, og tok dette opp under en pressefrokost. Partiet mener at merverdiavgiften er «urettferdig», og vil unngå at noen former for kulturutøvelse «straffebeskattes».
– Dette er et forslag vi mener er rett og rimelig, sier Karlsson til Sveriges Radio.
«Forskjellen har lenge blitt kritisert for å være urimelig, og har skapt problem for arrangører og publikum innenfor dansebandkulturen», skriver partiet.
I fjor skrev flere danseband-artister under et opprop mot momsen.
– For meg er det selvsagt
– Som arrangør syns jeg det er veldig underlig at det er 25 prosent moms for å gå på konsert og danse og røre seg, mens det er seks prosent moms hvis man setter seg ned og titter på en konsert. Dans er i høyeste grad kultur, sier daglig leder Åsa Hedlöf i Svenska Dansbandveckan til E24.
Hvert år ruller det inn 4.000 campingvogner til Malung i Dalarne og Dansbandveckan, der 40.000 kjøper billett for å danse.
Hedlöf understreker at Dansbandsveckan er organisert som en stiftelse, og dermed har andre momsregler enn andre arrangører av dansearrangementer.
Hun støtter likevel en senking av momsen, fordi hun mener det vil kunne styrke dansebandkulturen.
– For meg er det selvsagt at vi skal senke denne momsen. Det trengs for å sikre at dansebandbransjen overlever. Fra Dansbandsveckans side ønsker vi dette velkommen, selv om det ikke påvirker oss direkte, sier Hedlöf.
– Absolutt ikke avgjort
Fortsatt er senkingen av momsen bare et forslag, så Hedlöf tar ingenting for gitt ennå.
– Dette ligger som et forslag nå. Ingenting er klart. Nå har Socialdemokraterna også gått ut med at de vil samme sak, så det begynner å bli en samlet front. Men dette er absolutt ikke avgjort enda, sier hun.
– Vi er ett steg nærmere nå som enda et parti har sluttet seg til dette.
Oppgir ulike kostnader
Socialdemokraterna vil følge opp saken i Riksdagen og i budsjettforhandlinger i høst.
Partiet oppgir at det vil koste mellom 50 og 100 millioner svenske kroner per år å endre momsen på danseband.
Den svenske regjeringen anslo imidlertid i mai at fjerning av danseband-momsen ville dempe Sveriges skatteinntekter med 220 millioner kroner i 2026 og deretter 440 millioner kroner årlig.
Hvis senket moms blir fullt ut reflektert i prisene, vil en billett til en danseforestilling til 250 kroner senke til 212 kroner hvis momsen går fra 25 til 6 prosent, oppgir regjeringen.
Kulturminister Parisa Liljestrand fra partiet Moderaterna mener Socialdemokraterna kommer sent på banen i saken.
– Jeg tenker fremfor alt at Socialdemokraterna faktisk ikke har noen stor troverdighet i denne saken, på åtte år i regjering gjorde de ingenting med dette spørsmålet, sier Liljestrand til Sveriges Radio.
I mai la Sveriges regjering frem et forslag om å kutte momsen på danseband fra 1. juli 2026, og først nå er Socialdemokraterna på banen, understreker hun.
– Da våkner de, sier Liljestrand.
Norge fjernet danseband-moms
Den svenske regjeringen oppgir at det er 20–25 danseband som spiller på heltid og 30–35 danseband som spiller på deltid i Sverige, og viser til Musikerförbundet.
Teller man med alle hobbyband er det om lag 500 danseband i landet, ifølge forbundet.
Tidlig på 2000-tallet innførte Norge moms-unntak på vanlige konserter, men ikke for «dansetilstelninger med levende musikk».
– Det var en stor vits. Vi kunne ha forskjellige oppdrag i Oslo. På ett spillested var det sittende publikum, mens på andre siden av gaten danset folk til samme musikk. Jeg skjønte ikke det noe særlig, sa William Kristoffersen i Ole Ivars til E24 i fjor høst.
I 2005 vedtok Stortinget å fjerne «dansemomsen».
– Det ble glede i vår leir da momsen ble fjernet, sa Kristoffersen i høst.