Nordnet-analytiker ser for seg at Oslo Børs vil falle fire prosent fra start.
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Saken oppdateres.
Spådommen er utarbeidet av analytiker Roger Berntsen. Han tror at Hovedindeksen på Oslo Børs vil åpne ned 4,3 prosent.
Les på E24+
Trump er børsenes herre
Det er store bevegelser i aksjemarkedene om dagen.
Tirsdag slet Oslo Børs med å finne retningen, men endte til slutt opp 0,8 prosent. På Wall Street gikk Nasdaq-indeksen fra å stige fire prosent til å falle to.
Onsdag er det nye børsfall i Asia etter at Trump annonserte et nytt Kina-svar i den stadig eskalerende handelskonflikten. Tollbarrierene trer i kraft onsdag, deriblant 15 prosent avgift på import av norske varer.
Det ligger også an til å bli tungt på europeiske børser. Samleindeksen Euro Stoxx 50Euro Stoxx 50Inkluderer 50 aksjer i 11 europeiske land. Aksjene er geografisk spredd, og skal inkludere noen av de største og mest omsatte aksjene i Europa. peker ned over 4 prosent i førhandelen.
Fra toppen i mars har Hovedindeksen falt nesten 10 prosent. Nedgangen er i takt med oljeprisen, som pleier å være retningsgivende for Oslo Børs.
Et fat nordsjøolje har falt nesten 20 prosent siden forrige onsdag. Det henger sammen med en økende risiko for global resesjon, og påfølgende dempet etterspørsel etter olje, påpeker SEB-analytiker Ole R. Hvalbye.