Varsler nedbemanning – opptil 25 ansatte berørt

2 hours ago 4


Selskapet Moelven Limtre, som ble stiftet i 1959, nedbemanner i produksjonen. De ansatte har fått beskjed mandag.

Foto: Moelven Limtre AS

Publisert:

Oppdatert for mindre enn 20 minutter siden

– Dette er en trist dag for oss. Vi har mange dyktige folk som hver dag legger ned en stor innsats for selskapet. Når vi nå må redusere bemanningen, er det fordi vi dessverre ikke ser noen annen utvei, sier Frode Henning Killi, administrerende direktør i Moelven Limtre AS, i en pressemelding.

Selskapet, som driver med levering av standardbjelker i gran, furu og impregnert limtre til alt fra store til små prosjekter, skriver at det tidligere er gjort nedbemanninger i administrasjonen.

Derfor er det produksjonen og montasje-delen av driften som nå rammes.

Det er totalt 117 ansatte i bedriften. Opptil 25 av disse rammes nå av nedbemanningen, skriver selskapet.

Prosessen med nedbemanning vil skje i tett samarbeid med tillitsvalgte og fagforeninger. NAV er også informert og vil bli involvert i den videre prosessen.

– Vi skal gjøre det vi kan for å ivareta folk på en ordentlig måte. Det skylder vi dem, sier Killi.

Les på E24+

Bør jeg holde troen min skjult på jobbintervju?

Tøffe tider

Bakgrunnen for nedbemanningen er en kombinasjon av høyere kostnader og lavere etterspørsel. Store deler av byggebransjen har det tøft om dagen, noe som også rammer Moelven Limtre, skriver selskapet i meldingen.

– Vi har høyere råvare- og produksjonskostnader, samtidig som markedet er svakt og det er krevende å hente ut høyere priser. Det gjør at marginene våre presses, og vi har et lavere volum å fordele kostnadene på, forklarer Killi.

Spesielt hus- og fritidsmarkedet er på et rekordlavt nivå, og det er også lav aktivitet på prosjektsiden, skriver de i pressemeldingen.

Dette gjør situasjonen ekstra krevende for en produksjonsbedrift som Moelven Limtre.

– Vi har gjort det vi kan for å tilpasse oss, men vi må også ta ansvar for å sikre bærekraftig drift fremover. Det betyr at vi nå må ta noen vanskelige valg, sier Killi.

Read Entire Article