Veterinærinstituttet reagerer etter utspillet om fugleinfluensa fra USAs helseminister Robert F. Kennedy Jr.
Mandag 24. mars kl. 02:30Kortversjonen
- Veterinærinstituttet reagerer kraftig på USAs helseminister Robert F. Kennedy Jr.s forslag om å la fugleinfluensa herje fritt.
- Seniorforsker Ragnhild Tønnesen kaller forslaget «sjokkerende» og advarer mot farene for både dyr og mennesker.
- Hun understreker viktigheten av å hindre kontakt mellom villfugl og fjørfe og å handle raskt ved utbrudd.
- I både Norge og Sverige har det nylig blitt påvist tilfeller av fugleinfluensa.
– Jeg synes det er ganske sjokkerende uttalelser, som vitner om manglende forståelse, sier Ragnhild Tønnesen, seniorforsker i virologi ved Veterinærinstituttet.
Dette er en særdeles dårlig idé, mener Tønnessen:
– Det er ganske risikable holdninger. Fugleinfluensa er en alvorlig og dødelig sykdom for fjørfe, sier Tønnesen.
Seniorforsker i virologi ved Veterinærinstituttet
Ikke bare vil en spredning av viruset føre til lidelse for hønene, hvor 90–100 prosent vil dø av sykdommen, ifølge Tønnesen. Hun frykter også at strategien vil utgjøre en risiko for andre dyr og mennesker:
– Da får du store mengder virus. Hvis man lar det fare gjennom fjærfegårdene kan det ramme de som steller dyrene, ville dyr rundt gårdene og spre seg til nabogårder. Disse virusene kan endre seg så fort, det kan utvikles andre typer virus med endrede egenskaper.
– Jo flere individer det får smitte, jo mer sannsynlig er det at det ved tilfeldighet utvikler seg til et virus som er farligere for dyr eller mennesker.
For å forebygge spredning av viruset er det viktig med minst mulig kontakt mellom villfugl og fjørfe, sier Tønnesen. Dersom det er et utbrudd, så gjelder det å handle rakst, sperre av gården og avlive fuglene, sier hun.
– Da hindrer man at det sprer seg og at lidelsen øker. I tillegg hindrer man at viruset får anledning til å utvikle seg.
Tønnessen peker også på vaksine som et godt alternativ for fjørfe i noen land, men sier samtidig at dette medfører handelsrestriksjoner.
Flere tilfeller påvist i Norge
Det er ikke lenge siden fugleinfluensa ble påvist i både Norge og Sverige. I slutten av februar ble 400 fasaner avlivet i Sverige, etter funn av fugleinfluensa ved godset Trolle Ljungby.
I Egersund ble det påvist fugleinfluensa, variant H5N1, hos vindfullt i februar og mars i år, ifølge Tønnesen.
Dette er virusvarianten som dominerer i Europa. Hun opplyser at det også er en annen varian, H5N5, som ble påvist i Nord-Norge forrige høst og vinter.
– Bør vi være bekymret over situasjonen?
– Vi bør følge med. Det har vært en litt roligere smittesituasjon i Europa det siste året, sammenlignet med noen år tilbake. Men fugleinfluensaen er fortsatt et problem. Vi må regne med at viruset fortsatt er her.
Hun påpeker at vi nå går inn i trekkfuglsesongen, hvor mange fugler trekker tilbake til Norge. Da kan det også dukke opp nye virusvarianter. Hun oppfordrer derfor folk til å være årvåkne:
– Hvis man finner syke eller døde, ville fugler, så skal man varsle mattilsynet for å få prøver. Man skal ikke ta på dem selv.