Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_3f80099d8662bfaa218280df827fed62, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Tre byområder får 132 millioner kroner til miljøvennlig byutvikling - NorwayToday

Tre byområder får 132 millioner kroner til miljøvennlig byutvikling

3 months ago 21


 Berit Roald / NTBSykkelveier er blant prosjektene i de ulike kommunene som nå får tilskudd til klima- og miljøvennlig byutvikling. Foto: Berit Roald / NTB

Bodø, Ålesund, Haugesund og Fastlands-Karmøy får 44 millioner kroner hver fra staten til miljøvennlig byutvikling og til å sørge for god fremkommelighet.

Mandag 31. mars kl. 08:44

Millionene deles ut over fire år og skal gå til såkalt grønn byutvikling og til å lage en enklere reisehverdag for innbyggerne, ifølge Samferdselsdepartementet.

Pengene kommer gjennom tilskuddsordningen for klima- og miljøvennlig byutvikling i fem byområder som ikke er omfattet av byvekstavtalene.

– I Arbeiderparti-regjeringens politiske prioriteringer er vi tydelig på at vi skal gjøre en ekstra innsats i byene. Vi fortsetter blant annet den sterke satsingen i 14 byområder gjennom byvekstavtalene og andre ordninger for å gjøre reisehverdagen enklere i og rundt byene, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap).

I Bodø er pengene tenkt blant annet til å lage sykkelvei med fortau mellom Thallekrysset og Snippen, mens forlengelse av sykkelfelt Vindgårdskiftet er et aktuelt prosjekt i Ålesund. I Haugesund og Karmøy kan pengene bli brukt til kryssing på Breidablikk.

Publisert: 31.03.25 kl. 08:44Oppdatert: 31.03.25 kl. 08:44

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article