– Vi kaster ingenting, bortsett fra hvis gjester har spist av det.
Det sier daglig leder på restauranten Ronny Hansen, som nå sitter igjen med store mengder råvarer etter 17. mai.
Nasjonaldagen er en gyllen mulighet for restaurantene til å tjene inn ekstra penger og dermed er det en av utelivsbransjens viktigste dager i året.
I forkant er det mye som skal ordnes. Mat skal forberedes og ekstravakter skal settes opp.
Restauranteierne mener at det bør være så enkelt som mulig å bestille bord. Derfor har de ikke lyst til å innføre depositumsordning.
Foto: Haakon Nesse Moreau / NRKMen når 66 av gjestene ikke dukker opp forsvinner noe av gleden på festdagen.
Og da det viste seg at 30 av bordreservasjonene kom fra samme IP-adresse, begynte Hansen å mistenke at dette var gjort for å sabotere.
– Det var jo litt hektisk da vi skjønte at vi hadde falske bordbestillinger på plass. Da blir man forbanna og skuffa, sier Hansen.
Restaurantsjefen har estimert til at de endte med et tap på 70–80.000 kroner i løpet av nasjonaldagen.
– Selve sabotasjebiten av det er vel rundt en 20 000–30 000 kroner.
Ingen rester til spille
Han forteller at det er ganske vanlig at gjester ikke dukker opp etter at de har bestilt bord, såkalt «no shows».
Det gir den samme effekten som falske bordbestillinger gjør, mange forberedelser for ingenting.
Ettersom restauranten ikke kaster mat de har til overs er det bare en ting å glede seg over.
– Det blir mye god personalmat framover, sier Hansen lattermildt.
Kona Liv Bøstrand, som også er med å drive restauranten, legger til at de er heldige som har en erfaren kokk som vet hva han skal gjøre med avskjær og rester.
– Kjøkkensjefen hater å kaste mat, sier hun.
De har også fått bred støtte fra folk som vil spise hos dem og fra kollegaer i bransjen etter at saken ble omtalt først i Drammens Tidende.
Trygt med depositum
– Vi kjenner til fenomenet «no shows» og har full forståelse for at det kan være ødeleggende, sier kommunikasjonsdirektør i NHO reiseliv Merete Habberstad.
Kommunikasjonsdirektør i NHO reiseliv Merete Habberstad mener at folk som regel har forståelse for at de må garantere at de kommer til bordet de har bestilt.
Foto: Per SollermanMen sabotasje, på den måten som drammensrestauranten mistenker, er ikke et vanlig fenomen, ifølge henne.
Når gjester ikke dukker opp på store festdager kan det utgjøre enda større konsekvenser for eierne enn på andre dager.
– 17. mai er en viktig dag for utelivsbransjen og kan utgjøre investeringsgrunnlaget for hele den måneden, sier Habberstad.
Hun forklarer at den beste måten å sikre at gjestene kommer, er å ha tydelige avtaler.
Det er ikke alle, men på noen steder må man legge igjen kredittkortinformasjon når man booker som garanti for reservasjonen, spesielt ved store grupper.
– Denne form for garantipraksis er ganske vanlig på restauranter i utlandet, men praktiseres også ved flere restauranter her til lands, utdyper Habberstad.
– Håpet vi skulle få være naive litt lenger
Hansen sier han har brukt mye tid på å undre seg over hvem det var som la inn det han mener er falske bestillinger, men han er ikke nærmere noe svar.
– Saken har fått såpass mye oppmerksomhet i mediene at jeg tenker at vedkommende nå marineres veldig godt i sin egen samvittighet, sier restaurantsjefen.
Han har nå anmeldt saken til politiet.
Det blir gryter og sauser av rester og avskjær på restauranten. Alt brød blir brukt til panering.
Foto: Haakon Nesse Moreau / NRKHansen forteller at det er ergerlig at folk ikke dukker opp, men han har lite lyst til å innføre depositum på restauranten i Drammen.
– Det kan ikke være for høy terskel for å få seg et bord, sier restaurantsjefen.
Han har diskutert med andre restaurantsjefer i byen om de skal gjøre som kollegaer i hovedstaden og innføre depositum.
– Det kan være en mulighet for oss også, men det må være alle eller ingen, sier han før han fortsetter:
– Vi hadde håpet at vi skulle få lov å være litt naive litt lenger. Men det er sånn at i Oslo så låser folk dørene sine også, det gjør de ikke på bygda, men etter hvert må vi begynne med det der òg.
Publisert 21.05.2025, kl. 07.28