På Tenerife tennes anleggsmaskinene på i sinne.
Maskinene skal lage nye ferieboliger på Kanariøyene.
Flere mener at det vil ødelegge viktig natur.
Huset til Juan blir tvangsovertatt og revet.
DESIREE MARTIN / AFP / NTB
– Det er som en gangsterfilm. Et væpnet ran, sier Juan Francisco Galindo til NRK.
Juan står i det som har vært familiens bolig og feriebolig i årtier. Leiligheten har rosa vegger hvor bilder av moren er hengt opp.
Her, ved siden av et enormt tomatlager, har familien i flere tiår hatt en fullverdig leilighet med toalett og kjøkken.
En stund var den bolig. Senere feriehus for hele familien.
Nå skal huset til Juan i fiskerlandsbyen El Puertito rives.
Grunnen?
Milliardprosjektet «Cuna del Alma» skal bygges.
Juans hus og lager blir erstattet av et feriekompleks med beach club og ny strand i håp om å huse enda flere turister.
På reklamebildene til utbyggeren er lageret til Juan borte og erstattet med strand og beach club
Foto: UtbyggerTenerife tiltrekker seg allerede over sju millioner besøkende hvert eneste år.
– Nå mister vi alt, sier han, mens han viser bilder av moren utenfor den karakteristiske blå døra.
Han legger en bunke papirer på bordet. På byråkratisk spansk står det at huset allerede er overført til utbyggeren.
Juan forteller at det står at han skal få tilsvarende 140.000 kroner i kompensasjon. Prisen på et av de rundt 350 nye feriehusene starter på 7,9 millioner kroner.
En grønn gigant
NRK stoppes av en bevæpnet vakt på vei inn på byggeplassen.
Det er mange kameraer i området og lyden av maskiner som bryter stein er intens.
Vi skal møte utbyggeren i El Puertito, Filip Hoste.
Han har hittil ikke stilt til intervjuer. Nå vil Hoste, opprinnelig fra Belgia, fortelle om at «Cuna del Alma» blir et grønt prosjekt.
– Huset du kjøper her, har en selveid eiendom, men den forvaltes av oss, forklarer Hoste.
Han setter seg i en firehjulstrekker. Peker. Han vil vise oss «Cuna del Alma»
– Alle enhetene har i utgangspunktet eget svømmebasseng, sier han og ser utover.
Flere steder må vi stoppe fordi maskiner jobber med å knuse fjell til nye veier eller tomter. Det skal også bli beach club og ny strand.
Veier og tomter bygges ut i «Cuna del Alma»
Foto: Anders Børringbo / NRK– Noen sier her at du ødelegger naturen?
– Ja, selvfølgelig. På denne veien var det selvfølgelig en kaktus. Det er sant, det er sant, sier han.
Han forklarer at det er spanske myndigheter som har bestemt at de kan bygge ut. Og hvordan det skal gjøres.
– Dette er et turistområde med alle restriksjonene de (myndighetene, red anm.) legger på det. Og innenfor disse reglene spiller vi vårt spill, sier Hoste.
Mye av Tenerife er allerede bygd ned
Foto: Anders Børringbo / NRKHan ser mot maskinene og fortsetter.
– Vi tar vare på store områder, blant annet hele siden av den ene dalen. Vi lager også en natursti ned mot havet, sier han.
Men inngrepene er enorme. 420.000 kvadratmeter oppover dalen skal graves ut. Tomter skal planeres. Nye veier sprenges ut. Planter skal tas bort eller flyttes.
– Hva vil du si til de som protesterer?
– Vi gir 1000 mennesker jobb her og prosjektet gir et strålende omdømme for øya, sier han.
"Ulovlig" har aksjonister skrevet på gjerdene ved byggeplassen. Her brøt noen seg igjennom og tente på anleggsmaskiner
Foto: Anders Børringbo / NRKMen mange på øya er ikke tilhengere av planene til forretningsmannen.
En video NRK har fått tilgang til viser hvordan et gjerde blir revet bort. Maskerte personer tar seg inn på byggeplassen. Videoen aksjonistene tar, viser at de kaster brannbomber inn i flere anleggsmaskiner i «Cuna del Alma».
Tidligere har aksjonister prøvd å stoppe anleggsmaskinene flere ganger. Noen prøvde også å okkupere feriehuset som er visningshus.
- Det er ren kriminell aktivitet, sier Hoste.
«Den triste ormen»
Landskapet på Tenerife er brungrønt. Det bølger bortover.
Plutselig brytes landskapet av enorme, hvite og gule murbygg.
Det er hotellene og feriekompleksene som huser turistene.
Noen steder kan du se helt opp til Teide, den snødekte vulkanen på Tenerife, mer enn 3000 meter over havet.
Aktivist Ruben Perez mener spesiell natur kan gå tapt
Foto: Monica Ruiz Biern / NRKInnimellom er det små, grønne daler. Det er planter som er rundt to meter høye.
De kan ligne litt på kaktus, men det er en cardón. Den brer seg oppover det tørre, kanariske landskapet.
Ruben Perez kommer i sandaler og en grønn T-skjorte med et dyr på. Han er leder for en aksjonsgruppe og tar avstand fra brannen i anleggsmaskinene. Men det er viktig for ham å redde den spesielle naturen – og er sterk motstander av byggeprosjektet.
Dalen oven El Puertito skal bygges ut
Foto: Anders Børringbo / NRK– Vi har svært unike arter her, som cardón og den «triste ormen» (viborita triste), en liten plante som bare vokser de årene det er betydelige regnfall. Den har ikke vokst i år. Den er i fare for utryddelse, og hovedbestanden er i området hvor maskinene har ødelagt, sier Perez.
– Men gir ikke dette penger inn og velstand for øya, noe som er bra?
– Etter 60 år med konstant hotellutbygging og stadig økende turisme, burde vi vært rike nå – men vi er fattigere enn noen gang. 40 prosent av befolkningen på Kanariøyene lever i risiko for sosial ekskludering. Vi har ikke engang tilgang til strender og fjellområder slik vi pleide. Alt er overfylt, helsevesenet er overbelastet, sier Perez.
Tenerife har allerede over sju millioner turister hvert år
Foto: Anders Børringbo / NRKHan mener han ser en internasjonal trend. Turismens penger styres av utenlandske turoperatører, ikke lokalbefolkningen. Dette skjer ikke bare her, men også i Bali, Cancún, Hawaii, mener han.
Andre aksjoner i Sør-Europa har handlet om boforhold og lav lønn, for eksempel protester mot Airbnb.
Rundt El Puertito på Tenerife er hovedmålet naturvern og vern for lokalbefolkningen.
I sin firehjulstrekker svarer Filip Hoste dette om protestene.
– 99 prosent er fornøyd med oss.
– Hva med den ene prosenten?
– De er ikke fornøyd, ler han.
Den siste begravelse
Juan Galindo går opp til den lille kirken i El Puertito. Her har han opplevd både bryllup og begravelser.
Nå skal kirken flyttes for å gi plass til feriekomplekset. Han forteller at han tar saken til retten, men innser at han kan tape leiligheten og lageret.
Spansk lov sier at myndighetene kan ekspropriere i et område som har bypreg. Det har kommunen gjort, men Juan mener likevel det er ulovlig.
Juan har begynt å rydde leiligheten
Foto: Anders Børringbo / NRK– De har fulgt utbyggeren. Han har fått fellesskapet til å gjøre dette. Plutselig var min fars navn strøket som eier. Utbyggeren har overtatt. Det er et rent ran, sier Juan.
Han er forbanna. Og lei seg.
Etter at vi reiser, nekter Juan å levere inn nøklene til den angitte datoen. Sitausjonen er uavklart.
Kommunen sa ja
Kommunehuset i Adeje, Tenerife, ligger vakkert plassert i det som var en gammel kirke og kloster. Manuel Luis Mendez er en av de ansvarlige som har sagt ja til «Cuna del Alma».
Han vil først ikke la seg intervjue. Men han stiller og sier ja fordi Cuna del Alma kan gi færre turister etter hvert.
Kommune-ledelsen på Tenerife sa ja til den store utbyggingen
Foto: Anders Børringbo / NRK– For oss betyr dette en turisme av høyere kvalitet. Vi ønsker at antallet turister reduseres, sier kommunalråd Mendez.
Budskapet hans er at Cuna del Alma er kvalitet for de få og at øya med denne politikken vil få færre turister etter hvert.
Han mener det ikke handler om et «unikt naturområde».
– Dette er ikke et område for spesiell beskyttelse, fordi det i mange år ble dyrket med intensivt jordbruk, spesielt tomatproduksjon. Stranden er bevart og byen El Puertito er også bevart, sier Mendez.
Så hvorfor har kommunen ekspropriert Juans hus?
Det er vanskelig å få kommunen til å svare direkte, men NRK får følgende svar:
– Huset er ikke eiendommen til den personen som er der inne, huset er eid av investorene, fordi det var inkludert i området, det vil si at huset tilhører investorene. I tillegg er taket på huset laget av et kreftfremkallende element, sier han.
Han forteller også at en del av lageret vil bli bygget om til et museum om hvordan livet var i El Puertito i gamle dager.
Juan låser den blå døra til leiligheten.
– Jeg er ikke motstander av turisme, jeg jobber selv på et hotell. Men denne overdrevne turismen som skviser oss vekk, ødelegger altfor mye, sier Juan.
Publisert 19.07.2025, kl. 09.06 Oppdatert 19.07.2025, kl. 09.53

















English (US)