Tenniskometen Nicolai Budkov Kjær (19) kom seg gjennom tre kvalifiseringskamper og blir en del av hovedturneringen i Australian Open.
Det er klart etter at han slo franske Pierre-Hugues Herbert (34) natt til torsdag norsk tid. Kjær gikk seirende ut med settsifrene 6-2, 6-3.
Han er for første gang klar for en Grand Slam-turnering på seniornivå. Tidligere har han levert sterke resultater i juniorklassen og tok Wimbledon-tittelen i 2024.
Tidligere i uken slo Kjær ut Yosuke Watanuki (Japan) og James McCabe (Australia). Begge kampene ble avgjort etter tre sett.
Kjær har 135.-plassen på ATP-rankingen og er bedre rangert enn motstanderne han har møtt på hardcourten i Melbourne. Herbert var nærmest som nummer 157 i verden.
Australian Open er én av fire Grand Slam-turneringer i løpet av et år. De øvrige er Roland-Garros, Wimbledon og US Open.
Kjær deltok i fjorårets Wimbledon-kvalifisering og røk ut i 2. runde.
Hovedturneringen i Melbourne starter søndag. Torsdag får Kjær og Casper Ruud vite hvem de møter i første runde og hvordan veien videre kan bli.
TV 2s tenniskommentator Sverre Krogh Sundbø har stor tro på et strålende 2026 for Kjær.
– Finner han stabiliteten mot de som kanskje ikke er like aggressive, tror jeg det blir et fantastisk år. Min spådom er at han fullfører året som topp 50 i verden. Det er et trangt nåløye, men jeg tror oppriktig at han har det inne, sa han til NTB tidligere i uken.

1 hour ago
1










English (US)