I 2017 mente statsminister Jonas Gahr Støre at det bør stilles særskilte krav til åpenhet. Nå vil han ikke opplyse hvilke fond han har investert i.
- Statsminister Jonas Gahr Støre mente i 2017 at statsministre kunne vise «særskilte krav til åpenhet» om fondsinvesteringer.
- Nå nekter han å opplyse hvilke fond hans 50 millioner kroner er investert i.
- Høyres Ove Trellevik anklager Støre for å «tale med to tunger».
– Her taler statsministeren åpenbart med to tunger, minst, sier Høyres stortingsrepresentant Ove Trellevik til E24.
Stortingsrepresentant for Høyre
E24 skrev nylig at statsministeren i fjor flyttet rundt 50 millioner kroner fra bank til «brede aksjefond».
Statsministerens kontor vil ikke opplyse hvilke fond pengene er plassert i, og svarer at «statsministeren ikke har noe å legge til».
Samtidig har Statsministerens kontor vist til at retningslinjene i «Håndbok for politisk ledelse» ikke gjelder aksjefond.
Les også
Eksperter: Slik ville de investert Støres 50 millioner
Støre i 2017: – Særskilte krav
I 2017 opplyste Støre hvilke fond pengene hans var plassert i.
Bakgrunnen var at daværende statsminister Erna Solberg offentliggjorde sine fond.
Støre viste samtidig til at regelverket ikke krever at fond oppgis.
– Jeg har som stortingsrepresentant lojalt fulgt reglene i Stortingets register for verv og økonomiske interesser. Jeg har til nå, som Erna Solberg, forholdt meg til at «Eierandeler i aksjefond eller annet verdipapirfond oppgis ikke», uttalte Støre til Dagens Næringsliv.
Likevel valgte han å oppgi hvilke fond han eide.
– Det er ikke unaturlig å stille særskilte krav om åpenhet til en statsminister eller en statsministerkandidat, uttalte Støre til avisen.
På dette tidspunktet var Støre statsministerkandidat.
– Bør vise såpass åpenhet
Trellevik reagerer på at Støre ikke vil opplyse om fondene i dag.
– Han selv mener det bør stilles særskilte krav til en statsminister, men det skal visst ikke gjelde han selv. Kanskje han mener at reglene skal gjelde alle statsministre etter han?
Han mener statsministeren må leve opp til sine egne krav om åpenhet.
– Han bør jo selv vise såpass åpenhet selv, som han vil kreve av andre statsministre. Det kan ikke være slik at han venter på en regelendring fra Stortinget som skal pålegge han det, dersom han selv mener det er naturlig med en slik åpenhet?
Reglene for stortingsrepresentanter og regjeringsmedlemmer slår fast at investeringer i aksjefond normalt ikke trenger å oppgis.
E24 har stilt spørsmål til Statsministerens kontor om saken, som viser til svarene gitt tidligere.

5 hours ago
2







English (US)