Biodrivstoffanlegget på Tofte kan fortsette testingen, oppgir Statkraft. De ansatte vil jakte videre på finansiering.
Foto: Silva Green Fuel
- Tidligere ansatte overtar Statkrafts biodrivstoffanlegg Silva Green Fuel på Tofte i Hurum. Dermed kan selskapet fortsette testingen av ny teknologi.
- De ansatte starter et eget selskap og jakter å aktivt på investorer.
- For å videreutvikle teknologien trengs det i størrelsesorden 150–200 millioner kroner de neste to-tre årene, sier daglig leder Joakim Sværen.
I høst var det frykt for at Statkraft kunne legge ned biodrivstoffsatsingen Silva Green Fuel på Tofte i Hurum.
Nå har Statkraft og en gruppe tidligere ansatte i Silva Green Fuel blitt enige om en avtale.
Dermed kan testingen av teknologi for produksjon av avansert biodrivstoff fortsette, oppgir Statkraft i en melding.
– Teamet på Tofte har lagt ned betydelig innsats for å utvikle denne HTL-teknologien og opparbeidet ledende teknologikunnskap, sier konserndirektør Henrik Sætness i Statkraft.
– Vi er glade for at vi har kommet til enighet om en avtale som gir tidligere ansatte en mulighet til å drive arbeidet videre, sier han.
Les også
Statkraft tar sparegrep: – Selvfølgelig krevende
La om strategien
Statkraft varslet i fjor at selskapet vil prioritere lønnsom vekst innen etablerte teknologier. Selskapet ville kutte i antallet ansatte og i antallet land hvor det har aktivitet.
Selskapet bekreftet i høst at det hadde forsøkt å finne nye eiere for Silva Green Fuel.
Nå overføres kunnskap og demoanlegg til Silva Biofuel AS. Dette er et nytt selskap som er eid av tidligere ansatte i Silva Green Fuel DA. Joakim Sværen er daglig leder.
– Denne avtalen er en viktig milepæl, sier Sværen ifølge meldingen.
– Vi går nå inn i en ny fase der vi inviterer investorer med på reisen for å modne teknologien ytterligere, med et klart mål om å realisere kommersielle anlegg i årene som kommer, sier han.
Trenger 150–200 mill.
Selskapet trenger finansiering for de neste årene, oppgir Sværen til E24.
– Det å få på plass investorer blir en prioritert oppgave for oss fremover. Vi har en plan for den videre utviklingen som vil koste i størrelsesorden 150–200 millioner de neste to til tre årene, sier han.
– Det er krevende arbeid som gjenstår. Det vi har fått til nå gjennom avtalen med Statkraft gir oss muligheten til å jobbe videre. Dette arbeidet har vært satt på pause, sier Sværen.
Dette er Silva Green Fuel
Silva Green Fuels demoprosjekt på Tofte jobber med teknologi som bryter ned biomasse ved bruk av varmt vann, med utgangspunkt i dansk-canadiske Steeper Energys teknologi kalt hydrotermisk konvertering (HTL).
Dette skiller seg fra andre prosesser for å lage biodrivstoff, som pyrolyse, forgassing og fermentering.
Produktet som leveres blir omtalt som bio-råolje.
I 2015 overtok Statkraft et industriområde på Tofte fra svenske Södra Cell.
De to selskapene etablerte Silva Green Fuel AS, og skulle i første omgang investere en halv milliard kroner i et demoanlegg, med rundt 120 millioner i Enova-støtte i ryggen.
Totalt er det ifølge Statkraft investert rundt 1,5 milliarder kroner i prosjektet, medregnet statsstøtte. Av dette har Statkraft selv investert rundt 800 millioner kroner.
Planen var å modne teknologien videre og bygge et kommersielt anlegg.
I 2023 trakk Södra Cell seg ut av prosjektet, og da så Statkraft etter en ny partner. I 2024 sa selskapet at det ønsket å selge prosjektet, men det har ikke lyktes å finne en kjøper.
I fjor spisset Statkraft sin strategi. Selskapet skal ut av flere land og kvitte seg med de minst lønnsomme satsingene. Rundt 1.000 av 6.900 ansatte skal også nedbemannes, signaliserte selskapet.

9 hours ago
4







English (US)