Kortversjonen
- Rekruttene trener på realistiske kampsituasjoner utenfor Kirkenes.
- Øvelsene styrker både ferdigheter og selvtillit.
- Plan om 4600 flere vernepliktige innen 2036.
- Høyre-topper ønsker militær grunnopplæring for alle 18-åringer.
Dette er førstegangstjenesten i nord.
Frøydis (19) er «skutt» i venstre lår. Hun ligger på ryggen i snøen. Det ser vondt ut og hun gir klart uttrykk for smerte.
– Au! Au! Au!
For få minutter siden lå Frøydis Helene Birkeland og «skjøt» mot fienden. Men her går det hverken i rødplast
eller skarpe skudd. Rekruttene roper «pang» når de later som de skyter. Det er førstehjelp – eller care under fire – de skal øve på.Frøydis har trukket seg litt vekk fra skytestillingen etter at hun ble «truffet». Liggende i snøen i fjellene utenfor Kirkenes fester hun en turniké stramt øverst på låret for å stanse «blødningen.»
– Turniké på! roper 19-åringen før makkeren sklir ned til henne og forsikrer seg om at den sitter ordentlig. Så kravler de begge tilbake mot høyden hvor de lå og skjøt, Frøydis med venstre ben slepende etter seg. Kampen fortsetter.
VG er med når Utdanningskompaniet trener rett ved Høybuktmoen leir utenfor Kirkenes.
– Man blir mer trygg
– Det er mye roping og skriking her, det er litt skuespill?
– Ja, det skal jo være så realistisk som mulig. Så da gjelder det å rope.
Frøydis, som kommer fra Sortland, har vært her siden slutten av januar.
– Hva syns du om førstegangstjenesten så langt?
– Det har vært gøy. Veldig mye opp og ned, da. Noen dager er kjempegøy og man er skikkelig motivert, mens andre dager er helt motsatt. Så litt av alt. Men stort sett bra, sier hun til VG.
– Den internasjonale situasjonen nå er mer spent enn på lenge. Frykter du at du kan bli nødt til å bruke det du har lært i en eventuell krigs- eller krisesituasjon?
– Nei, for å være helt ærlig var jeg mer bekymret før jeg kom inn. Men etter at jeg kom inn er jeg ikke like bekymret lenger.
– Hva kommer det av?
– Jeg vet ikke. Kanskje vi ikke har tid til å sjekke nyheter. Eller så er det bare at når man lærer hva man skal gjøre, så blir man mer trygg på det òg.
Fulltreffere
To Høyre-topper foreslo nylig å gi alle 18-åringer grunnkurs i «militær motstand» – også dem som ikke avtjener førstegangstjeneste.
Bør Norge kalle inn flere til førstegangstjeneste enn regjeringens forslag om en økning på ca. 4600 frem mot 2036?aJabNeicVet ikkeEt steinkast unna der Frøydis og de andre øver på førstehjelp, smeller det jevnt og trutt på skytefeltet. Rekruttene pauser kun når det kommer et fly som skal inn på rullebanen til Kirkenes lufthavn rett bak dem, eller når de må ta seg en rask joggetur for å holde varmen.
De ligger i skytestilling på den snødekte bakken. Rekruttene trener på å skyte på langt hold – opp til 603 meter. Når de treffer, går skyteskiven ned. Befalet, som gir klarsignal til når de skal skyte, følger med i en avansert kikkert for å se eksakt hvor de treffer og gi råd om forbedring.
– Skytter 1: ild! Treff. To: ild! Treff. Tre: ild! Treff.
Dette er rekruttenes andre skyteuke, og de setter inn den ene fulltrefferen etter den andre. Selv når målet er 500 meter unna. Det er deres første dag med langdistanse, hittil har de bare skutt på 30 meters hold.
Sivert Olanger Simonsen fra Drammen synes det er moro å prøve noe nytt.
– Føler du noe press på å treffe?
– Det går vel mer på at man har lyst til å gjøre det bra selv. Men det er ikke noe press fra befalet, sier Sivert (19) som blant annet har grensejeger på ønskelisten når han er ferdig med rekrutten.
Nestlagfører Selma Tøndel Ørgersen (20) er fornøyd.
– De har imponert både den gjengen her og den forrige gjengen som var her og skjøt, så det blir terningkast seks, ja, sier hun når VG ber henne kaste terning.
Flere vernepliktige
Rekruttene skal snart få følge av flere. Regjeringen vil nemlig ha 4600 flere vernepliktige. Inntaket av vernepliktige soldater skal økes fra rundt 9000 i dag til totalt 13.600 i 2036, ifølge Forsvarsdepartementet.
Men selv om det betyr langt flere ungdommer i førstegangstjenesten54 000 i året.
, er det likevel ikke så mange som skal i kongens klær med tanke på at det nå fødes caHer finner du forresten mer informasjon om førstegangstjenesten.
Ole Gjørv, nestlagføreren i Udanningskompaniet som gir råd til Frøydis og de andre rekruttene, har forlenget førstegangstjenesten til 18 måneder. Og Oslo-gutten har trolig ikke tenkt på gi seg med det.
– Hovedplanen er å gå Krigsskolen, så dette har gitt mersmak. Det er ikke helt spikret, men jeg synes det virker kult.
Men enn så lenge sjekker han at turnikeene sitter ordentlig og at det ikke kommer snø inn i geværløpet der rekruttene bakser rundt i snøen. Gjør det det, kan snøen smelte og så fryse til is.
– Snø i pipeløpet er rekruttens verste fiende.