Sier blankt nei til Entra-fremstøt

2 months ago 18


Svenske Castellum vil by på eiendomsselskapet Entra. Analytiker tror ikke på ny budkrig.

 Balder-eier og toppsjef Erik Selin (t.v.) , her med sin tidligere partner Isabella Löwengrip, bedre kjent som den svenske gründeren og forfatteren «Blondinbella» i 2019. Foto: Sven Lindwall/EXP/TT

Publisert:

Oppdatert nå nettopp

Kortversjonen

Det er utløst tilbudsplikt i eiendomsselskapet Entra etter et lite aksjekjøp gjort av svenske Castellum torsdag.

Castellum har kjøpt 100 aksjer i Entra til kurs 110,4 kroner – og eier med det over en tredjedel av aksjene i selskapet. Det betyr at Castellum etter loven må by på hele Entra.

Castellum vil legge inn et bud som priser Entra til 20,1 milliarder kroner.

På Oslo Børs er Entra verdt 21 milliarder kroner torsdag formiddag.

Les på E24+

Venter mer utbyttedryss fra shippingaksje

Aksjen stiger

Castellum-sjef Joacim Sjöberg skryter av Entra, og trekker frem at selskapet har en høykvalitets eiendomsportefølje i hovedsak i Oslo sentrum.

Han peker også på en sterk kundebase med lange leiekontrakter. Entra har en attraktiv prosjektportefølje som gjør selskapet godt posisjonert for fremtiden, mener Sjöberg.

Castellum-sjef Joacim Sjöberg. Foto: Castellum

Han peker også på en sterk kundebase med lange leiekontrakter. Entra har en attraktiv prosjektportefølje som gjør selskapet godt posisjoner for fremtiden, mener Sjöberg.

– Vi har nå kjøpt ytterligere aksjer, og som en konsekvens av dette vil vi gi et obligatorisk tilbud, sier han i en uttalelse.

Entra-aksjen stiger over 5 prosent til 115 kroner på Oslo Børs. Aksjen stengte onsdag til 110 kroner.

Entras største eier, Balder, har informert om at de ikke vil akseptere budet. Balder eier 39,98 prosent av Entra.

Tror ikke på budkrig

I en melding skriver Balder at de anerkjenner tilbudet, men at de vil beholde sin aksjepost og at de ikke har til hensikt å gi et mottilbud.

– Entra er et veldrevet selskap med mange fine eiendommer og vi er veldig fornøyde med vår eierandel, sier Balder-sjef Erik Selin i en uttalelse.

Les også

Entra dropper utbytte etter svakt resultat

Kredittanalytiker Marcus Gustavsson i Danske Bank har kommet med en rask oppdatering etter nyheten. Han mener at budet er relativt lavt.

– Det indikerer at Castellum ikke vil starte en budkrig om Entra. Vi venter ikke at budet fører til substansiell endring i Entras eierskap, og som en konsekvens av det ser vi på utviklingen som kredittnøytral, sier Gustavsson.

Har snust på Entra før

Dette er ikke første gang Castellum vil by på det Oslo Børs-noterte eiendomsselskapet.

I 2020 var det full kamp om Entra. Da var også et tredje svensk eiendomsselskap, SBB, inne i miksen.

Staten solgte da alle sine aksjer i Entra til Castellum for 169 kroner per stykk, i alt 2,5 milliarder kroner. Daværende næringsminister Iselin Nybø (V) pekte på at staten ikke ville være langsiktig eier i selskapet.

Les også

Selges stadig flere dyre hytter: – Oppsiktsvekkende

Les også

Messis eiendommer verdsatt til 2,5 milliarder

Les også

Solgte boliger for 2,5 milliarder på tre måneder

Les på E24+

Ekspertene: Dette blir vinneraksjene i 2025

Read Entire Article