Sander Skotheim var aldri i nærheten av å gi fra seg ledelsen i siste øvelse og tok gullet i syvkamp under innendørs-VM i kinesiske Nanjing.
Sander Skotheim i høyde under VM-sjukampen i VM innendørs friidrett i Nanjing i Kina lørdag. Foto: Nikola Krstic / NTB
Skotheim ledet syvkampen gjennom store deler av konkurransen. Foran den avsluttende 1000-meteren søndag ettermiddag hadde han 52 poeng til gode på andreplasserte Johannes Erm fra Estland.
Skotheim sto med 5558 poeng, mens Erm hadde 5506.
Tyske Till Steinforth var tredjemann, men var nærmere 100 poeng bak Skotheim og kunne i realiteten ikke innhente nordmannen.
Avstanden mellom Skotheim og Erm tilsvarte rundt fem sekunder på 1000-meteren, og det hadde Skotheim ingen problemer med å forsvare. Det norske håpet har også best personlig rekord av de to på distansen.
Har slått Erm
Natt til søndag norsk tid innledet 22-åringen dag to av syvkampen med 60 meter hekk. Tiden 7,93 sekunder var solid og en tangering av Skotheims personlige rekord.
Deretter hoppet han fem meter i stav og kom seg godt gjennom øvelsen som knuste drømmen om en OL-medalje i Paris i fjor sommer. I den franske hovedstaden ble Skotheim stående uten resultat.
Søndag forsøkte han seg også på 5.10, men klarte ikke den høyden.
Jaktende Erm endte på 5.30 i stav og knappet noe innpå Skotheim i sammendraget. Estlenderen sto deretter over 5.40 i et håp om å klare 5.50, men det grepet lyktes ikke.
Hadde Erm valgt å hoppe 5.40 og klart den høyden, ville han kommet ubehagelig nær Skotheim før 1000-meteren.
Sterk syvkamp
Nordmannen har levert en sterk syvkamp i Nanjing. Skotheim innledet konkurransen i Nanjing med 6,97 på 60 meter. Deretter fulgte han opp med nøyaktig åtte meter i lengde, som er én av nordmannens absolutt sterkeste grener.
Videre ble det 14,68 meter i kule, hvilket sendte Skotheim til topps på sammenlagtlistene for første gang. I høyde endte han på 2.13.
Skotheim er fersk europamester i syvkamp fra nederlandske Apeldoorn. Søndag kunne han altså føye en enda gjevere medalje til samlingen.