Investor Kristian Siem viste interesse for å skyte inn penger i rederiet Solstad Offshore i 2023. Det var Aker lunken til, ifølge bevis i retten.
Publisert:
Oppdatert nå nettopp
Kortversjonen
- I dag er tredje dag i den 13 uker lange rettssaken med milliardærene Christen Sveaas og Kjell Inge Røkke i hovedrollene.
- Sveaas-selskapet Kistefos og andre saksøkere mener de ble grovt forskjellsbehandlet til fordel for Røkkes Aker og krever inntil 1,4 milliarder i erstatning. Les mer om sakens bakgrunn i egen faktaboks.
- Første dag i retten hadde advokatene sine åpningsbemerkninger og torsdag fortsetter Kistefos med sitt innledningsforedrag. Dette er ventet å vare ut neste uke.
- Kjell Inge Røkke skal vitne i desember. Christen Sveaas ikke er stevnet som vitne, men utelukker ikke at han vil dukke opp som tilhører.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
Saken oppdateres...
Milliardkampen med Kjell Inge Røkke og Christen Sveaas i hovedrollene fortsetter i retten torsdag.
Sveaas-siden går gjennom bevis de mener vil styrke sin sak i striden om rederiet Solstad Offshore. De har saksøkt Røkkes Aker og andre og krever inntil 1,4 milliarder kroner i erstatning for grov forskjellsbehandling av aksjonærer.
I en samtale lagt frem i retten kommer det frem at investor Kristian Siem var interessert i å investere i rederiet Solstad Offshore.
«Ja, vi er ikke sikker på om vi har lyst til å ha han der», sa Aker-topp Frank Reite, som er i Solstad-styret.
Samtalen var mellom Reite og Tarjei Mellin-Olsen i Pareto fra september 2023.
Dette var i opptakten til en refinansiering som ble varslet den høsten. Rederiet var i en situasjon der store lån nærmet seg forfall, og de måtte ta grep om gjelden, i tillegg til å skaffe ny egenkapital.
Spetalen: – Åh fytti helvete
Kistefos prøver å vise frem at det var flere investorer som var interessert i å investere i Solstad Offshore. De mener Aker fikk for mye av Solstad-kaken til en for lav pris.
Også investor Øystein Stray Spetalen snuste på Solstad. Spetalen ble imidlertid overrrasket da han hørte om den høye gjelden i rederiet.
– Åh fytti helvete, sa Spetalen.
Omstridt refinansiering
Saken dreier seg om en restrukturering av rederiet Solstad Offshore. I 2023 var Solstad Offshore kriserammet, og trengte friske penger. Aker fikk da med seg DNB, AMSC, og Eksfin, og spyttet inn 2,25 milliarder kroner. Tilbake fikk de rundt 42 prosent eierskap i datterselskapet Solstad Maritime.
Kistefos og Christen Sveaas mener denne avtalen var grovt urettferdig overfor de eksisterende eierne av selskapet, og at Aker og Kjell Inge Røkke brukte sin posisjon til å kjøpe kraftig rabatterte aksjer.
De første dagene i retten har gått med til Sveaas-sidens innledningsforedrag, i tillegg til noen innledende bemerkninger fra partene.
Saken skal gå i retten til langt inn i januar til neste år.
Hverken Sveaas eller Røkke har vært i retten denne uken. Røkke skal vitne i desember, mens det er usikkert om Sveaas dukker opp i løpet av rettssaken.