Terje Rød-Larsen satte Jeffrey Epstein i kontakt med den mektige franske banktoppen Ariane de Rothschild, bekrefter banken til E24.
- Terje Rød-Larsen satte Epstein i kontakt med banktoppen Ariane de Rothschild, som endte opp med å betale Epstein titalls millioner, bekrefter banken til E24.
- Epstein betalte Rød-Larsen 250.000 dollar. Grunnen er fortsatt ukjent.
- Rød-Larsen er siktet for medvirkning til grov korrupsjon. Han erkjenner ikke straffeskyld.
Det har lenge vært et delvis ubesvart spørsmål hvordan den dømte seksualforbryteren og finansmannen Jeffrey Epstein ble rik.
De nylig omtalte dokumentene fra amerikanske myndigheter har bidratt til å kaste mer lys over hvordan han jobbet.
En av de gullkantede avtalene Epstein inngikk, var med en kunde han ble kjent med gjennom tidligere toppdiplomat Terje Rød-Larsen.
Les også
«Dyrt» i USA: Hit går aksjepengene nå
Introduserte i 2013
Baronesse Ariane de Rothschild er toppsjef i den sveitsiske banken Edmond de Rothschild.
«De ble introdusert i en profesjonell kontekst gjennom mellommannen Terje Rød-Larsen, en norsk diplomat som da var internasjonalt anerkjent for sin rolle i Oslo-avtalen. De Rothschild var i kontakt med Rød-Larsen i forbindelse med de Rothschilds veldedige aktiviteter», skriver kommunikasjonssjef Roxane Planas i Edmond de Rothschild i en e-post til E24.
Rød-Larsens advokat John Christian Elden opplyser i en e-post til E24:
«Det er korrekt at Rothschild ba TRL om å introdusere henne for Epstein, noe han gjorde. Årstallet husker han ikke».
Stor avtale
To år senere, i desember 2015, overførte banken 25 millioner dollar til Epstein.
Banken bekreftet nylig til Financial Times (FT) at Epstein hjalp dem med å håndtere en tvist med det amerikanske justisdepartementet (DOJ). Banken var i hardt vær for å ha hjulpet rike folk med å skjule verdier. Det endte med et forlik på 45 millioner dollar samme måned.
Dokumentene fra amerikanske myndigheter viser hvordan Epstein og Rothschild diskuterte arbeidet med forliket.
«45 mill.?», spurte Rothschild på e-post noen dager før forliket ble offentliggjort.
Epstein svarte at alt under 80 millioner er ganske bra. Da regnet han med et honorar på 10 millioner dollar til advokatene som var involvert og 25 millioner dollar til ham selv.
«Tusen takk for din fantastiske hjelp», svarte Rothschild.
Elden: Rød-Larsen fikk «godtgjørelse»
Samtidig som Epstein mottok store penger fra banken, gikk det penger ut av kontoen hans.
Han betalte Rød-Larsen 250.000 dollar. Det er ukjent hvorfor.
Elden skriver til E24:
«Godtgjørelsen mottatt i 2015 er skatteinnberettet på vanlig måte, og TRL har forklart seg om dette overfor Økokrim under sin generelle redegjørelse om hva han har mottatt av ytelser knyttet til Epstein, og uten at det har avstedkommet noen særskilt mistanke som vi er kjent med. Av hensyn til etterforskningen går jeg ikke nærmere inn på hva godtgjørelsen er knyttet til».
Godtgjørelse betyr økonomisk kompensasjon, altså penger han fikk for å gjøre noe.
«Økokrim kan normalt ikke kommentere hvilke etterforskningsskritt vi tar eller vil ta, eller til hvilke spesifikke tema. Men generelt vil Økokrim etterforske alle mulige utilbørlige fordeler gitt fra Epstein til de siktede», uttaler førstestatsadvokat Marianne Bender i Økokrim til E24, uten å ville kommentere saken ytterligere.
Kjente ikke til overføring
Banken opplyser at de ikke kjente til Rød-Larsen-overføringen frem til amerikanske myndigheter la ut Epstein-dokumentene.
«Vi oppdaget den da vi gikk gjennom de publiserte dokumentene. Vi har ingen kjennskap til grunnlaget for denne transaksjonen», skriver bankens kommunikasjonssjef til E24.
Økokrim har siktet Rød-Larsen for medvirkning til grov korrupsjon. Rød-Larsen erkjenner ikke straffeskyld for noe forhold, har Elden opplyst.
– Rød-Larsen samarbeider fullt ut med Økokrim og har gitt en inngående forklaring om samtlige forhold det er stilt spørsmål ved, opplyste Elden til E24 i forrige uke.
Tidligere ambassadør Mona Juul, Rød-Larsens kone, er siktet for grov korrupsjon. Hun kjenner seg ikke igjen i siktelsen, ifølge Juuls advokat Thomas Skjelbred.
Seks år med kontakt
Rothschilds kontakt med Epstein var utstrakt, viser dokumentene fra amerikanske myndigheter.
Aftenposten har tidligere omtalt at Epstein i juni 2013 fikk en lunsjavtale med Rothschild.
De to fikk et fortrolig forhold, og han ble en sentral forretningsrådgiver for henne, noe som ga ham en priviligert posisjon med innflytelse i hjertet av en av Europas mektigste bankfamilier, skriver FT.
Epsteins lukrative forbindelse til Rothschild varte frem til like før han ble arrestert i 2019.
Bønnfaller kunder
Den franske banktoppen kjemper nå for å unngå at forbindelsen til Epstein går utover forretningene.
Britiske The Telegraph omtalte denne uken et brev Rothschild sendte til kunder, der hun ber dem å ikke flykte fra banken grunnet Epstein-kontakten hennes.
Hun insisterer på at forbindelsen til Epstein ikke undergraver integriteten hennes, ifølge avisen.

1 hour ago
2







English (US)