Engelskmannens scoring sikret Arsenal plass i den kommende sesongen av Champions League.

Det ble klart etter søndagens seier hjemme mot Newcastle. 2. plassen ble også så godt som sikret, og kun syltynn teoriArsenal i å ta denne.
kan hindreMen det var ingen automatikk dette skulle bli tilfellet denne ettermiddagen i Nord-London. 1. omgang var preget av en Arsenal-keeper som holdt hjemmelaget inne i kampen. Tre fantastiske redninger fra Raya gjorde at det fortsatt sto 0–0 til pause.
– Denne kampen hadde vært slutt om det ikke var for ham, sa tidligere Arsenal-spiller og Sky Sports-ekspert Paul Merson om Arsenals keeper i pausen.
Der Newcastle, uten Alexander Isak med i dagens tropp, var nærmest scoring før pause, skulle rollene så definitivt snu etter hvilen. Arsenal hadde initiativet, og trykket gjestene veldig lavt i banen. Ingenting tydet på at vertene ikke hadde vunnet på fem kamper.
Og ti minutter ut i omgangen kom øyeblikket.
Martin Ødegaard ble spilt gjennom på høyresiden av Saka. Drammenseren la så ut til Rice, som stormet fram fra sin midtbaneposisjon. På kanten av 16-meteren skrudde han ballen i nettet, forbi en utspilt Nick Pope.
– For en suser fra Declan Rice, kommenterte Viaplay-kommentator Roar Stokke.
Se scoringen i videovinduet øverst i saken.
Hvilket lag har du størst tro på sikrer Champions League-plass til den kommende sesongen?aNewcastlebChelseacAston VilladManchester CityeNottingham ForestNewcastle forsøkte desperat å få en utligning på tampen, men til ingen nytte. Fire minutter på overtid fikk Willock muligheten, men Lewis-Skelly klarte forsøket unna fra streken. Kampens eneste scoring gjør dermed at Arsenal er klare for Champions League neste sesong.
Newcastle har på sin side alt i sine egne hender, hvor de møter Everton hjemme i siste serierunde.
Søndag spilles siste serierunde. Følg all dramatikken i VG Live.