RIA: Trump og Putin snakket i over to timer

4 hours ago 4


Donald Trump og Vladimir Putin har snakket sammen på telefon mandag.

Mandag 19. mai kl. 18:49

Samtalen var i gang klokken 16:35 norsk tid, ifølge Reuters og AFP.

Klokken 18:43 skriver det russiske statlige nyhetsbyrået RIA at Putin beskriver samtalen som svært informativ og hjelpsom - og at samtalen varte i mer enn to timer.

– Vi er generelt på riktig vei, sier Putin, ifølge RIA.

Putin sier også at Russland og Ukraina må finne kompromisser som kan passe begge parter, ifølge det russiske nyhetsbyået TASS.

Ifølge Reuters kilder hadde Trump først en samtale med Ukrainas president Zelenskyj.

Trump annonserte at han og den russiske presidenten skulle snakke sammen lørdag på nettstedet Truth Social. Der skrev han, i store bokstaver, at temaet ville være «Å stanse «blodbadet» som dreper, i gjennomsnitt, mer enn 5000 russiske og ukrainske soldater i uken» - i tillegg til handel.

Han skrev også at han deretter kommer til å ringe Ukrainas preident Zelenskyj.

Telefonsamtalen kommer bare dager etter at delegasjoner fra Russland og Ukraina møttes ansikt til ansikt i Istanbul for første gang på over tre år.

Møtet skjedde på et langt lavere nivå enn mange håpet på: Det var store forventinger til at president Volodymyr Zelenskyj og president Vladimir Pytin endelig skulle møtes ansikt til ansikt, for første gang siden 2019.

Det var Putin som først foreslo et møte i Tyrkia etter å ha avvist en våpenhvile – før Zeleneskyj hoppet på og sa han personlig kom til å være der. Men Putin kom ikke, og det gjorde dermed ikke Zelenskyj heller.

Trump sa også at han kunne reise til Tyrkia, men men bare hvis Putin dukket opp.

Partene ble enige om å utveksle 1000 krigsfanger fra hver side, men møtet førte ikke til noe gjennombrudd for en våpenhvile, som er det Ukraina sier at må til for å kunne forhandle om en fredsavtale.

Søndag gjennomførte Russland sitt største droneangrep mot Ukraina siden krigen startet, og droneangrepene fortsatte natt til mandag, skriver nyhetsbyrået Reuters.

USA-ekspert Hilmar Mjelde tror Trump er irritert over at han ikke har fått til en våpenhvile, og mener Putin virkelig tøyer strikken med Trump nå. Les mer om det her.

Read Entire Article