Prisveksten i Sverige falt til 0,2 prosent i mai

2 days ago 10


Den svenske inflasjonen var lavere enn ventet.

Folk spiser ute på Södermalm i Stockholm. Foto: Fredrik Sandberg / AP / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Prisveksten (KPI) i Sverige lå på 0,2 prosent i mai, målt mot samme måned i fjor. Det viser foreløpig tall, såkalt snabb-KPI, fra statistikkmyndigheten SCB.

Det er lavere enn ventet.

På forhånd hadde økonomene anslått at prisveksten skulle ta seg opp et hakk til 0,4 prosent, ifølge estimater hentet inn av Bloomberg. Måneden før, i april, lå prisveksten på 0,3 prosent.

Les på E24+

Her steg boligprisene mest

Målet til Sveriges sentralbank, Riksbanken, er stabil prisvekst på to prosent. Riksbanken er mest opptatt av KPIF, som ser bort fra renteutgifter.

KPIF holdt seg på 2,3 prosent, ifølge de foreløpige tallene.

Også det er lavere enn økonomenes spådom om at KPIF skulle opp til 2,5 prosent.

Snart rentemøte

Lavere prisvekst er en viktig grunn til at Sverige har kuttet renten flere ganger det siste året, mens den har ligget i ro i Norge.

I tillegg har blant annet den økonomiske veksten vært svakere og arbeidsledigheten høyere enn her til lands. Nylig kom det tall fra SCB som viste at svenske økonomi (BNP) gikk tilbake med 0,2 prosent i første kvartel.

Det nærmer seg et nytt rentemøte i Sverige, med rentebeslutning 18. juni.

På det forrige møtet i begynnelsen av mai ble renten holdt uendret på 2,25 prosent. Riksbanken trakk da frem den økte usikkerheten i verdensøkonomien på grunn av Donald Trump.

Sentralbanken mente det var vanskelig å vurdere effekten for prisveksten, og at det derfor var fornuftig å avvente mer informasjon. Samtidig påpekte Riksbanken at det er mer trolig at prisveksten blir lavere enn at den blir høyere enn prognosen fra mars, og at det i så fall kan tale for lavere rente.

Read Entire Article