Prisveksten i eurosonen høyere enn ventet

14 hours ago 6


Kunder handler i en matbutikk i Toulouse, sørvest i Frankrike. Foto: CHARLY TRIBALLEAU / AFP / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Saken oppdateres..

Prisveksten i eurosonen (KPI) lå på 2,2 prosent i april, sammenlignet med samme tid for et år siden. Det viser foreløpige tall fra Eurostat.

I mars var den årlige prisveksten på 2,2 prosent.

Økonomene hadde ventet at prisveksten ville bremse til 2,1 prosent i april, ifølge Bloomberg.

Kjerneinflasjonen, som ser bort fra energi, mat, alkohol og tobakk, var på 2,7 prosent, opp fra 2,4 prosent forrige måned.

Økonomene hadde ventet at kjerneinflasjon ville stige et lite knepp, til 2,5 prosent.

Euro-inflasjonen har ligget litt høyere enn sentralbankens mål om to prosent de siste månedene, etter at den var under grensen i fjor høst.

Handelskrig skaper usikkerhet

Europeisk økonomi står overfor flere usikkerhetsfaktorer for tiden.

USAs president har veltet om på verdens handelssystem med store endringer i tollpolitikken. Samtidig har store land som Tyskland planer om omfattende forsvarsinvesteringer.

I april kuttet Den europeiske sentralbanken (ESB) renten igjen som følge av lavere inflasjonspress og økt nedsiderisiko for den økonomiske veksten.

ESB varslet da at usikkerheten på grunn av handelskrigen er «eksepsjonell» og at den trolig vil redusere tilliten blant husholdninger og selskaper.

Read Entire Article