Prinsesse Ingrid Alexandra fyller 22 år

1 hour ago 2


Hun feirer dagen privat med familien, før hun skal tilbake til Australia. Før det venter et kongelig oppdrag.

 Lise Åserud / NTBHer er prinsessen under julefotograferingen i den røde salong på Slottet i 2025. Foto: Lise Åserud / NTB
Oppdatert onsdag 21. januar kl. 02:44
  • Prinsesse Ingrid Alexandra fyller 22 år onsdag og feirer privat med familien.
  • Hun er hjemme fra Australia, hvor hun studerer.
  • Søndag reiser hun nordover for et kongelig oppdrag i Finnmark.

Onsdag fyller prinsesse Ingrid Alexandra 22 år. Hun er nummer to i arverekken til den norske tronen, etter sin far kronprins Haakon (52).

Dette er den første bursdagen etter at hun flyttet til Australia for å studere. Prinsessen ble født onsdag 21. januar 2004, og ble døpt 17. april samme år av biskop Gunnar Stålsett.

Selv om hun de neste årene skal tenke på utdanning og studiene på Universitetet i Sydney, er hun nå hjemme i Norge for å jobbe for kongehuset og ha ferie.

– Fødselsdagen markeres privat, sier pressekontakt i Det kongelige hoff Sara Svanemyr til VG.

I sommer startet prinsessen på en bachelorgrad i samfunnsfag ved Universitetet i Sydney. Før studiestart sa bestefar kong Harald (88):

– Hun må få lov til å studere og få en utdannelse før hun begynner å representere.

Likevel har det blitt en del oppdrag for prinsessen.

Kongelig oppdrag i helgen

22-åringen har vært hjemme på ferie siden desember. Den siste tiden har hun gjort flere store oppdrag for kongehuset.

Søndag reiser hun nordover «for å lære Finnmark bedre å kjenne». Prinsessen reiser både til Karasjok og Kirkenes.

Hun besøker blant annet reindriftssamer, elever og Sametinget.

Selv om prinsessen er student i Sydney så har den siste tiden vært hennes travleste år i jobb for Det norske kongehuset.

I Australia er året snudd «opp ned», og studentene har nå sommerferie.

Les også: Prinsesse Ingrid Alexandra fyller 21 år – kongehuset deler privat bilder

Noen av oppdragene i 2025 har vært historiske for prinsessen:

– Trives utrolig godt

I november ble VG invitert av Slottet til å gjøre et intervju med prinsessen.

VG møtte henne da i studiebyen Sydney.

– Jeg trives utrolig godt. Jeg har møtt så mange hyggelige mennesker, og folk er veldig imøtekommende. Jeg er glad for at jeg kom hit, sa prinsesse Ingrid Alexandra til VG.

Det var i juli at hun flyttet fra Norge, som den første i kongefamilien til å bo «down under» i Australia.

VG var i august på besøk på prinsessens campus. Hun holder til på tradisjonsrike St.  Andrew’s College, også kjent som «Drews».

Her er en smakebit av det eksklusive området:

Sist bursdag: Soldat i militæret

For ett år siden fylte hun 21 år. Hun var da inne i førstegangstjeneste ved Skjold leir.

Etter 15 måneder tjeneste ved Ingeniørbataljon Brigade Nord, dimitterte hun i april 2025. Prinsessen var skytter på stridskjøretøyet CV90 RWS STING, som er en stormingeniørvogn.

På 21-årsdagen delte kongehuset disse private bildene:

Prinsessens bror prins Sverre Magnus fylte 20 år 3. desember.

Read Entire Article