Samtidig har både Pippi Langstrømpe og IKEA-ansatte god grunn til å juble.
- Sverige lanserte sin første kulturkanon med 100 verk og hendelser over ti kategorier.
- Pippi Langstrømpe, Vasaloppet, Saab og Riksbanken er med, mens ABBA falt utenfor på grunn av tidsgrensen til 1975 og kravet om 50 år.
- Reaksjonene spriker: Miljøpartiet kritiserer, mens Moderata ungdomsforbundet vil bruke kanonen i offentlig sektor.
Etter år med spekulasjoner presenterte Sverige tirsdag sin første kulturkanon. Den inneholder 100 verk og hendelser som «har definert landets historie og kultur».
Kulturminister Parisa Liljestrand (M) mottok forslaget fra komitéleder Lars Trädgårdh på en pressekonferanse, melder Expressen.
– En svensk kulturkanon skal være et levende verktøy for dannelse, fellesskap og inkludering, sa kulturministeren.
Listen spenner over ti kategorier, fra litteratur og kunst til oppfinnelser og religion. Blant verkene finner man Astrid Lindgrens «Pippi Langstrømpe», August Strindbergs «Giftas» og Ingmar Bergmans «Det syvende segl».
Bare verk som er eldre enn 50 år kan være med i kanonen. Den kan revideres om ti år.
Aftonbladet skriver at ABBA ikke kom med på listen fordi flesteparten av verkene deres er produsert etter tidsgrensen – som var satt til 1975.
Reaksjonene varierer. Miljøpartiet mener kanonen ikke løser dagens kulturutfordringer, mens Moderata ungdomsforbundet ønsker at den implementeres i offentlige etaters arbeid.
Kulturministeren kommenterte den sterke debatten som har preget prosessen:
– Man pleier å si at debatten er en del av kunstverket.
Andre kjente navn på listen er Vasaloppet, Saab, Riksbanken og «Jazz på Svenska» av Jan Johansson – et jazzalbum som ble en hit mot alle odds.
Sveriges Radio har publisert hele listen.