Politisk verkebyll skaper OL-hodepine – franske arrangører i knipe

16 hours ago 3


Arrangørene av vinter-OL i 2030 vedgår at en politisk fastlåst situasjon tvinger dem til å se på nye løsninger for å finne en arena der ishockeykampene kan avvikles.

 Thomas Padilla / AP / NTBDenne arenaen i Paris kan bli stadion for ishockey i 2030. Foto: Thomas Padilla / AP / NTB
Oppdatert onsdag 29. april kl. 08:49

De franske alper skal være arrangør for lekene om fire år. I liket med under vinterens OL i Milano og Cortina er konkurranser i ulike snøidretter lagt til eksisterende som strekker seg over et stort område.

Konkurransene på skøyter og i ishockey skulle etter planen gjennomføres i den solfylte middelhavsbyen Nice, men slik behøver det ikke lenger å bli.

Tanken var å gjøre byens fotballstadion, som til daglig benyttes av toppklubben Nice, om til en midlertidig hockeyarena. Den planen har imidlertid møtt kraftig motstand fra høyeste politiske hold.

 Laurent Cipriani / AP / NTBEdgar Grospiron leder arbeidet med lekene om fire år. Foto: Laurent Cipriani / AP / NTB

Byens nye ordfører Eric Ciotti har motsatt seg planen og avviser blankt at den lokale fotballklubben skal miste tilgangen til stadionet sitt i flere måneder på grunn av OL.

Nå vedgår OL-arrangørene at det må tenkes nytt.

Paris?

I en uttalelse heter det at organisasjonskomiteen har arbeidet på lokalt, regionalt og statlig nivå for å finne løsninger som kan gjøre det mulig å arrangere ishockeyturneringen i Nice.

Det har blant annet blitt vurdert å bygge en midlertidig arena, hovedsakelig for å kunne gjennomføre herrehockeykampene.

«Tekniske, planleggingsmessige og økonomiske analyser fremhevet begrensningene ved disse alternativene, spesielt på grunn av deres svært høye kostnader», skriver OL-arrangørene.

Nå ser de utenfor Nice for å finne en annen løsning.

«Med fokus på effektivitet og budsjettoptimalisering har (organiseringskomiteen) besluttet å utvide sine undersøkelser ved å undersøke bruken av eksisterende fasiliteter i andre store storbyer som Lyon eller Paris, spesielt de som tilbyr en minimumskapasitet på 10.000», heter det i uttalelsen.

Resultatene av undersøkelsene som nå gjøres vil bli presentert for organiseringskomiteens styre 11. mai.

Jobber med alternativer

De endelige stedene, der hockeykampene skal spilles, forventes å bli bekreftet i juni når Den internasjonale olympiske komité (IOC) fastsetter listen over idretter til vinterlekene i 2030, skriver nyhetsbyrået AP.

– Analysene som er utført, resulterer i at vi vender oss mot eksisterende fasiliteter som er bedre egnet og mer bærekraftige. Flere alternativer studeres for å sikre vertsforhold som fullt ut oppfyller våre krav, sier Edgar Grospiron.

Den tidligere olympiske mesteren i fristil leder organiseringskomiteen foran lekene om fire år.

Paris Entertainment Company, som driver flere haller i den franske hovedstaden, opplyste forrige uke at de hadde sendt inn et tilbud om å være vertskap for ishockeyturneringen.

Arenaene som i så fall skal brukes ble også benyttet under sommer-OL i Paris i 2024.

Read Entire Article