Oljefyrt oppgang på Oslo Børs

2 hours ago 1


Aker BP stiger etter melding om betydelig oljefunn i Nordsjøen.

Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Publisert:

Oppdatert nå nettopp

Saken oppdateres gjennom handelsdagen.

Oppgangen har tiltatt på Oslo Børs i løpet av den første halvtimen med handel. Rett før klokken 9.30 er Hovedindeksen opp 0,71 prosent.

Oljeprisen har klatret siden i går ettermiddag. Et fat nordsjøolje handles nå for 67,38 dollar, en oppgang på ca. 0,9 dollar siden Børsen stengte onsdag.

Råvareanalytiker Ole Hvalbye knytter prisoppgangen på olje «en blanding av sterke fundamentale forhold og vedvarende geopolitisk usikkerhet», i et ferskt notat fra SEB.

Amerikanske petroleumslagre ligger under historiske nivåer, noe som ifølge Hvalbye illustrerer en «en vedvarende knapphet» i viktige produktkategorier.

Les på E24+

Slik unngår du shipping-smell

Slik ser det ut for noen av de mest omsatte aksjene klokken 9.30:

  • Bewi, som falt tungt tirsdag, er ned 5,41 prosent
  • Equinor stiger 1,08 prosent
  • Mowi er opp 0,59 prosent
  • DNB stiger 0,81 prosent
  • Dof stiger 1,81 prosent
  • Vår Energi er opp 1,68 prosent

Stort oljefunn

Aker BP oppjusterer oljereservene i Yggdrasil-området i Nordsjøen etter et betydelig oljefunn.

– Omega Alfa er blant de største kommersielle funnene i Norge det siste tiåret. I forlengelsen av oljefunnet ved Øst Frigg i 2023, markerer dette et viktig steg mot vår ambisjon om å produsere over én milliard fat fra Yggdrasil-området, sier Karl Johnny Hersvik, konsernsjef i Aker BP.

Plan for utbygging og drift (PUD) av Yggdrasil ble godkjent av norske myndigheter i 2023, og prosjektet er i rute for planlagt produksjonsstart i 2027, skriver oljeselskapet.

Den påviste ressursbasen er på rundt 700 millioner fat, med en ambisjon om å øke dette til over én milliard fat gjennom videre leting.

Aksjen stiger 3,74 prosent i 9.30-tiden som en av de mest omsatte.

Kraftig inntektsvekst - øker utbyttet

Oljeselskapet DNO økte inntektene til 258 millioner dollar i andre kvartal, opp fra 137 millioner i samme periode i fjor.

Brutto driftsresultat (ebitda) steg til 161,2 millioner dollar, fra 82,2 millioner i andre kvartal 2024.

Selskapet produserte 92.600 fat oljeekvivalenter per dag i perioden, en oppgang på 10 prosent sammenlignet med første kvartal.

DNO øker utbyttet til 0,375 kroner per aksje, som er en oppgang på 20 prosent sammenlignet med utbetalinger i tidligere kvartaler.

– Med sterk produksjon og kontantstrømgenerering i hele porteføljen, vil vi fortsette vår satsing på å levere økt kontantverdi til våre aksjonærer med økte utbytter samtidig som vi effektiviserer og kutter utgifter i selskapet, sier styreleder Bijan Mossavar-Rahmani.

Aksjen stiger 10,53 prosent.

Faller mer enn ventet

Salmar er blant selskapene som har lagt frem tall for andre kvartal før børsåpning. Oppdrettsgigantens resultater senkes av lave laksepriser.

Det operasjonelle driftsresultatetoperasjonelle driftsresultatetDet selskapet tjener på driften før renter og skatt samt verdijusteringer på fisken i sjøen mht. laksepris, vekt mm. falt til 524 millioner kroner i perioden. Det gir et fall i inntjeningen til 8,1 kroner per kilo laks i kvartalet.

På forhånd ventet analytikerne at driftsresultatet skulle falle til 630 millioner kroner fra 1,39 milliarder på samme tid året før, ifølge Bloomberg.

Laksemarkedet har i andre kvartal vært preget av uvanlig høy vekst i mengden slaktet laks. Det har gitt de laveste prisene på flere år.

Salmar øker slaktemålet for 2025 med 4000 tonn. Selskaper venter at de nå vil slakte 262.000 tonn i Norge, 7.200 tonn fra Salmar Ocean, 13.000 tonn på Island og 32.000 tonn i Scottish Sea Farms (100 prosent basis).

Aksjen stiger 2,83 prosent.

Betaler utbytte for første gang

Treningssenterkjeden Sats rapporterer sterke resultater for andre kvartal 2025 og vil utdele ut utbytte for første gang. Det vil beløpe seg til totalt 127 millioner kroner, eller 0,63 kroner per aksje.

De totale inntektene til Sats økte til 1,393 milliarder kroner i kvartalet, opp fra 1,266 milliarder i samme periode i fjor.

Sats har fått flere medlemmer og en økt interesse for gruppetrening har bidratt til høyere besøkstall.

Selskapet opprettholder sitt mål om å nå 1,1 milliarder kroner i brutto driftsresultat (på mellomlang sikt). Dette kom inn på 580 millioner kroner i andre kvartal.

Treningssenterkjeden mener det finnes et betydelig «uutnyttet potensial» innenfor den eksisterende klubbporteføljen og skriver at de har forbedret medlemstilbudet sitt, noe som muliggjør både volumvekst og økt snittinntekt per medlem.

Sats-aksjen faller 1,63 prosent.

Flere resultater og børsnyheter finner du i E24s Aksjelive.

Tek-nedtur i USA

Samtlige av de amerikanske tek-gigantene falt på New York-børsen onsdag.

Fallet kommer etter en tirsdag der tek-sektoren gjorde det klart dårligst blant selskapene i S&P-indeksen.

Torsdag går startskuddet for den årlige sentralbank-konferansen i Jackson Hole, Wyoming. Markedet vil følge nøye med når Fed-sjef Jerome Powell skal tale fredag.

Read Entire Article