Musk: – USAID er en kriminell organisasjon

3 hours ago 2


To sikkerhetssjefer som jobber for USAID ble permittert søndag, fordi de hadde nektet å utlevere sensitiv informasjon til Elon Musk sine inspektører fra DOGE, melder New York Times.

Inspektørene skal likevel ha klart å få tilgang til hemmeligstemplet informasjon, blant annet etterretningsrapporter. Det opplyser en anonym kilde til nyhetsbyrået AP.

Elon Musk kommenterer saken på sin egen plattform X:

– USAID er en kriminell organisasjon. På tide at den dør.

Skjermdump av Elon Musk sin konto på X

Elon Musk hevder på sin konto på X at «USAID er en kriminell organisasjon».

Foto: Skjermdump / X

Sensitiv informasjon om millioner

Tesla-milliardæren Musk er utnevnt av Donald Trump til å lede DOGE, som betyr Department of Government Efficiency. Det nyopprettede byrået har fått i oppdrag å effektivisere og slanke USAs statsapparat.

Inspektørene, som krevde å få utlevert informasjon fra USAID, skal ikke ha hatt sikkerhetsklareringen som kreves for dokumentene.

Fredag skjedde det samme med det amerikanske finansdepartementet.

Der fikk DOGE adgang til sensitiv informasjon om millioner av amerikanere som er brukere av trygdesystemet og den offentlige helseforsikringsordningen Medicare.

En mann går forbi kasser med USAID nødhjelp i Cucuta, Colombia, 21. februar, 2019.

USAID er en av verdens største bidragsytere til global bistand. Nå er mesteparten av midlene frosset.

Foto: Fernando Vergara / AP

Vil granske utbetalingene

Flere titalls ansatte i USAID er blitt midlertidig permitterte i helgen, og mistet adgang til sine e-poster. Til sammen rundt 100 ansatte er i løpet av uken havnet i denne situasjonen, skriver Reuters.

Donald Trump har frosset nesten all utenlandsk bistand fra USA.

Trump sier at regjeringen vil granske utbetalingene for å sikre at alle pengene som går ut er i tråd med hans «Amerika-først-politikk».

USAID er en av verdens største bidragsytere i global bistand. Når mye av midlene nå er frosset sender det sjokkbølger over hele verden, skriver Reuters.

Milliarder av amerikanske dollar går til alt fra rydding av landminer i krigssoner til hivbehandling og midlertidige sykehus i flyktningleirer.

USAID sin nettside har vært stengt siden lørdag.

Mange tolker dette som et farevarsel for direktoratet, og frykter det skal bli nedlagt, og i stedet bli underlagt det amerikanske utenriksdepartementet.

Publisert 02.02.2025, kl. 23.43

Read Entire Article