Musk og Trumps krangel: – Bør selge seg ut

14 hours ago 4


Oljefondet bør styre unna Tesla-aksjen etter krangelen mellom Tesla-sjef Elon Musk og USAs president, mener MDG.

Det har brutt ut krangel mellom Tesla-sjef Elon Musk (t.v.) og USAs president Donald Trump. Her er de to i Det hvite hus i mai. Foto: Nathan Howard / Reuters / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Kortversjonen

MDG-leder Arild Hermstad har lenge vært kritisk til Musks oppførsel og Oljefondets eierskap i Tesla.

Han er ikke overrasket over torsdagens krangel mellom Musk og president Donald Trump.

– Når to så store egoer skal jobbe sammen så var det ganske forutsigbart, sier Hermstad til E24.

– Men at de driver og sier opp kontrakter seg i mellom via sosiale medier er helt vanvittig. Det viser hvor useriøst de driver.

Han fastholder at Norge bør holde oljepengene langt unna Tesla.

– Jeg mener at de bør selge seg ut, sier Hermstad.

MDG-leder Arild Hermstad. Foto: Cornelius Poppe / NTB

Les på E24+

Selge aksjer før sommeren? Dette er ekspertenes råd

Han tror fondet kan glemme å påvirke Tesla gjennom tradisjonelle metoder.

– Det å bruke aksjeeierskapet sitt til å prøve å styre ledelsen der, det er klin umulig når en person som Elon Musk i praksis bestemmer alt.

Etter krangelen torsdag falt Tesla-aksjen 14 prosent. Nedgangen tilsvarte rundt 1.500 milliarder kroner.

Det norske Oljefondet eide Tesla-aksjer for 161 milliarder kroner ved nyttår. Gitt uendret eierandel kan verdien av disse aksjene ha falt med nær 50 milliarder kroner i år.

Les også

Trump med nye Musk-angrep: – Han ble gal

– Ikke aktuelt

Men Oljefondet har ingen planer om å droppe elbilprodusenten.

«Det er ikke aktuelt for oss å selge oss helt ut av Tesla», skriver Line Aaltvedt i Oljefondet i en epost til E24.

«Tesla er et stort selskap i indeksen, og et eventuelt nedsalg vil kreve en endring i mandatet eller en tilrådning fra Etikkrådet».

Oljefondet kan ikke avvike for mye fra referanseindeksen det følger. Et salg i Tesla kunne potensielt ha gitt et for stort avvik fra indeksen og dermed bryte med mandatet fra Finansdepartementet.

Etikkrådet har så langt ikke offentliggjort noen tilråding om fondets eierskap i Tesla. Alle tilrådninger blir offentliggjort etter at Norges Bank har offentliggjort sin beslutning i en sak.

Nicolai Tangen er leder for Oljefondet. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Les også

Musk tapte 340 milliarder på ordkrig med Trump

– Mener det er mulig

Hermstad vil ikke bestride at fondets mandat tilsier et visst Tesla-eierskap.

Han håper likevel at finansministeren kan legge noen føringer og skape en forventning om at Etikkrådet vurderer kriteriene og kommer med en anbefaling om Tesla.

– Jeg mener det er mulig å utelukke Tesla ut fra dagens kriterier om brudd på grunnleggende etiske normer, blant annet ut fra Musks politiske engasjement for antidemokratiske bevegelser i Europa, sier MDG-lederen.

– Hvis Norge ikke vil vurdere sitt eierskap i Tesla så er det å toe sine hender. Jeg tror mange i Norge mener at det vi ser fra Elon Musk ikke er greit.

Les også

Truer med å kutte Musk-tilskudd: – Har gitt dem milliardbeløp

– Fare for brudd

KLP har vært kritiske til Tesla, særlig når det gjelder selskapets holdning til fagforeninger.

Men fortsatt eier flere KLP-fond aksjer i selskapet.

– Tesla er en del av indeksen som vi i KLP følger fordi vi investerer indeksnært. Det er kun indeksfondene som eier Tesla, sier Kiran Aziz, leder for ansvarlige investeringer i KLP Kapitalforvaltning, i en kommentar E24 har fått på e-post.

Hun sier at KLPs svanemerkede fond nesten er alene blant norske ESG-fondESG-fondESG står for «Environmental, Social and Governance», eller på miljømessige, sosiale og forretningsetiske forhold om å ha solgt seg ut av Tesla.

– Årsaken til det er høyere krav til selskapene i slike fond og fare for brudd på arbeidstakernes rettigheter, sier hun.

Kiran Aziz er leder for ansvarlige investeringer i KLP Kapitalforvaltning. Foto: Siv Dolmen

– Kan ha brutt sin plikt

Aziz mener det er vanskelig å si hva som skal til for at KLP trekker alle sine fond ut av Tesla. Fortsatt håper de å påvirke Tesla ved å kreve svar.

– Vi ser at aksjeutviklingen er svært knyttet til Elon Musk som person. Det gjør verdivurderingen av selskapet vanskelig. Vi har i tillegg derfor solgt alle Tesla-aksjene i våre Flerfaktor-fond der vi søker stabile og attraktivt prisede selskaper, sier hun.

Elon Musk har i det siste jobbet for Department of Government Efficiency (DOGE), som ble opprettet for å kutte i USAs offentlige utgifter.

– Det ser ut som at Elon Musk som administrerende direktør kan ha brutt sin plikt om å prioritere Teslas interesse fremfor sine egne, sier Aziz.

– Hans engasjement i DOGE ser ut til å ha liten strategisk verdi for Tesla, og hans tilknytning til Trump-administrasjonen har etter alt å dømme skadet Teslas merkevare og salgsutsikter.

Les også

Tesla-salget skyter fart i Norge – stuper i Europa

– Hadde vært lurt

Tesla-aksjen har falt 29,49 prosent siden nyttår, men har likevel steget mer enn 60 prosent det siste året.

På det verste var Tesla-aksjen ned om lag 45 prosent for året. Det skjedde både i mars og i april.

MDG ba Oljefondet om å selge Tesla-aksjene i januar, etter Musks omstridte håndbevegelse.

– Det hadde vært lurt, sier Hermstad.

Da lå Tesla-aksjen på over 400 dollar. Torsdag stengte aksjen på 284 dollar.

– Den aksjen er totalt uforutsigbar. Men vi får håpe den fortsetter nedover. For hvis det skal lønne seg å drive på slik som Musk gjør, så er det dårlig for verden, sier Hermstad.

Read Entire Article