Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_4bf698b542962e432215f0fcf15eed2a, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Mektig minoritet i Midtøsten: Hvem er egentlig druserne? - NorwayToday

Mektig minoritet i Midtøsten: Hvem er egentlig druserne?

6 hours ago 1


Druserne er en mektig, men splittet religiøs minoritet i Syria, Libanon og Israel. I århundrer har de forsøkt å bevare sin særegne identitet.

Druserne oppsto på 1000-tallet som en gren av ismaelittene, en sjiamuslimsk retning innen islam. De har sterke elementer fra kristendom og mystisisme. (Foto: Leo Correa / AP / NTB)

I Syria har druserne slitt med å finne sin plass etter at president Bashar al-Assad ble styrtet i desember.

Drusiske militssoldater har den siste tiden kjempet mot sunnimuslimsk beduinmilits og styrker fra landets nye sunnimuslimske regime, fungerende president Ahmed al-Sharaa og hans islamistiske regjering.

Ifølge den syriske eksilgruppen Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) har kampene krevd over 500 liv.

Israels bombing av regjeringsstyrker i Sweida-provinsen, sør i Syria, har ytterligere komplisert drusernes forhold til det nye regimet i Damaskus.

Israel sier at de angriper for å beskytte druserne, men det er en påstand som avvises av de fleste drusere i Syria.

Mystisisme og ritualer

Druserne oppsto i Egypt tidlig på 1000-tallet som en gren av ismaelittene, en sjiamuslimsk retning innen islam. De kaller seg selv «muwahhidun» og tror på én gud.

Drusernes tro inneholder sterke elementer fra kristendom og mystisisme, og de tror på sjelevandring og reinkarnasjon.

De har mange hemmelige ritualer, tillater ikke konvertitter, og ekteskap med noen utenfor minoriteten frarådes sterkt.

Noen drusiske religiøse høytider sammenfaller med høytider i andre islamske retninger.

En kilde med kjennskap til drusiske ritualer, som ber om anonymitet ettersom dette er svært sensitivt, sier at troens framvekst ble påvirket av andre religiøse og filosofiske lærer, inkludert fra den greske filosofen Platon.

Tradisjonelle drusiske klær er svarte, der menn bruker hvite luer eller hvite og røde turbaner og kvinner dekker hodet og deler av ansiktet med et hvitt sjal.

Ingen grenser

– Druserne anerkjenner egentlig ikke grenser, sier Makram Rabah, førsteamanuensis i historie ved Det amerikanske universitetet i Beirut.

– Det finnes ekteskap og etablerte relasjoner mellom drusere i hele regionen, og religiøse ledere spiller en svært viktig rolle i å holde disse relasjonene i live, sier han.

Før borgerkrigen brøt ut i Syria i 2011, ble det anslått at det bodde rundt 700.000 drusere i landet.

Ifølge boken «The Druze Faith» av historikeren Sami Makarem, har drusere migrert til det sørlige Syria siden 1500-tallet. Der har de slått seg ned i et område som nå er kjent som Jabal al-Druze, som betyr Druserfjellene, i Sweida-provinsen.

Noen drusere bor også i Quneitra-provinsen, først og fremst i forsteder sør for Damaskus, særlig Jaramana og Sahnaya. Der brøt det tidligere i år ut sekterisk vold mellom drusiske militssoldater og regimevennlige styrker.

Libanon og Israel

I Libanon lever det anslagsvis 200.000 drusere i det fjellrike området sentralt i landet, samt i sør, nær Israel og Syria.

Rundt 153.000 drusere lever i Israel med israelsk statsborgerskap, de fleste av dem nord i landet. I motsetning til palestinere med israelsk statsborgerskap, tjenestegjør drusere i det israelske forsvaret.

På de syriske Golanhøydene, som Israel har okkupert siden 1967, har over 22.000 drusere status som permanent bosatte.

Bare rundt 1.600 av dem har tatt imot tilbudet om israelsk statsborgerskap. Resten har beholdt sin syriske identitet.

Alamuddin Clooney

Noen drusere fra det sørlige Syria har også bosatt seg i nabolandet Jordan, der samfunnet anslås å telle mellom 15.000 og 20.000. Jordans utenriksminister, Ayman Safadi, er druser.

Utenfor Midtøsten finnes det også en drusisk diaspora, særlig i Nord-Amerika og Australia.

Kjente drusere inkluderer den fremtredende britiske menneskerettighetsadvokaten Amal Alamuddin Clooney, som er gift med Hollywood-stjernen George Clooney.

Ledende rolle

Til tross for sin minoritetsstatus har druserne spilt viktige og til tider ledende roller i det politiske og sosiale livet i Midtøsten, ifølge Makarem.

I Syria ledet druseren Sultan Pasha al-Atrash på 1920- og 30-tallet et nasjonalistisk opprør mot den franske mandatmakten som hadde etablert en drusisk ministat sør i landet.

I Libanon spilte druserlederen Kamal Jumblatt en nøkkelrolle i politikken fra 1950-tallet til han ble drept i 1977, og sønnen Walid er i dag en mektig politiker.

I april oppfordret Walid Jumblatt druserne i Syria til å avvise «israelsk innblanding», etter at Israel advarte islamistene som styrtet Assad og trappet opp angrepene over grensa.

Noen drusiske ledere har erklært sin lojalitet til et samlet Syria, mens andre har bedt om internasjonal beskyttelse.

Maktkamp

Drusernes åndelige leder i Israel, sjeik Mowafaq Tarif, har oppfordret Israel til å beskytte druserne i Syria. Druserledere i Syria har bedt Israel om å holde seg unna.

Ifølge Rabah pågår det nå en drusisk «maktkamp på tvers av tre stater», men han tror ikke at druserne i Syria ønsker sin egen statsdannelse.

Druserne holdt seg stort sett på sidelinjen under den syriske borgerkrigen. Mange støttet president Bashar al Assads krigføring mot islamistiske opprørere, mens andre var mest fokusert på å forsvare sitt eget kjerneområde.

Få væpnede drusergrupper har hittil inngått forlik med Syrias nye makthavere.

Opptatt av hva som
skjer i samfunnet?

Utdanning, familie, økonomi, politikk og ledelse er bare noe av det du blir oppdatert på i nyhetsbrev fra forskning.no.

Meld meg på

Read Entire Article