Medvedev kaller Zelenskyjs forslag om landbytte for tøv

2 hours ago 3


Medvedev la ut sin kommentar på den sosiale meldingstjenesten «Telegram» i morges.

Under overskriften «fred gjennom styrke» viser han til nattens angrep mot Kyiv med russiske raketter og droner. Medvedev mener det etter hvert vil overbevise Ukrainas ledelse.

–Selv om slike handlinger ikke klarer å rense hjernene til de illegitime bajasene helt, de som nå skjelver av angst og narkotika-abstinens, de som på kamera nå presenterer tøv om bytte av territorium.

Det skriver altså Dmitrij Medvedev. Han regnes som en av de mer ekstreme nasjonalistene i den russiske politiske eliten. Men han er tidligere president og altså fortsatt nestleder i Det nasjonale sikkerhetsrådet.

Zelenskyjs utspill

Det var i et intervju i avisa The Guardian i går at president Volodymyr Zelenskyj foreslo å bytte landområder med Russland. Han viste til at Ukraina okkuperer deler av den russiske Kursk-regionen.

Men Zelenskyj sa ikke noe om hvor store russisk-okkuperte områder han ventet å få tilbake i en slik bytteavtale.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har gjort det klart at landet er avhengig av amerikanske sikkerhetsgarantier.

President Volodymyr Zelenskyj har gjort det klart at Ukraina er helt avhengig av en amerikansk sikkerhetsgaranti som del av en løsning for Ukraina.

Foto: AFP

Ifølge Reuters kontrollerer nå Ukraina rundt 450 kvadratkilometer i Russland. Dette er forsvinnende lite sammenlignet med de ca. 112.000 kvadratkilometerne Russland okkuperer i Ukraina.

Skal møte USAs visepresident

Men Ukrainas president skal etter planen møte USAs visepresident JD Vance under sikkerhetskonferansen i München fredag.

Han vet at USAs president ønsker en rask løsning på Ukraina-konflikten. Da er det viktig å framstå som løsningsorientert og klar for byttehandler.

Det er også et poeng å få fram at Putin i praksis ikke er tilhenger av fred.

Zelenskyj kommenterte i morges nattens angrep mot Kyiv.

–Putin forbereder seg ikke på fred. Han fortsetter å drepe ukrainere og ødelegge byer, skrev Zelenskyj i innlegg på sosiale medier.

Minst én person ble drept og tre såret i drone- og rakettangrepet mot Kyiv i morgentimene.

Et krater og en ødelagt bil etter at en russisk rakett traff Kyiv natt til i dag.

Et krater og en ødelagt bil etter at en russisk rakett traff Kyiv natt til i dag.

Foto: AFP

Zelenskyj vil «deale» med Trump

I går løslot Russland amerikaneren Marc Fogel etter over tre år i russisk fangenskap.

– Et tegn på at vi er på rett vei for å en slutt på den brutale og fryktelige krigen i Ukraina, sa USAs nasjonale sikkerhetsrådgiver Mike Waltz.

Både Russland og Ukraina spiller nå på Trumps forkjærlighet for «deal-making», bytteavtaler som i næringslivet.

Hovedlærer Palle Ydstebø ved seksjon for landmakt på Krigsskolen ser flere av Zelenskyjs utspill i det lyset.

– Med det Zelenskyj kommer med nå, også når det gjelder amerikansk tilgang til jordmineraler i Ukraina, tror jeg de har posisjonert seg godt til å møte amerikanerne i München og siden i Washington sier Ydstebø til NRK.

Hovedlærer ved seksjonen for landmakt på Krigsskolen, Palle Ydstebø.

Hovedlærer ved Krigsskolen seksjon for landmakt, Palle Ydstebø.

Foto: Terje Pedersen / NTB

President Donald Trump har i et intervju med Fox News sagt at han ønsker en avtale om at Ukraina skal forsyne USA med sjeldne jordmineraler. Avtalen skal kompensere for 500 milliarder dollar som USA ifølge Trump har brukt på Ukraina.

Ukrainas president er åpen for en slik avtale.

–Hvis vi snakker om en avtale, så la oss lage en avtale, vi er helt for, sa president Zelensky nylig i et intervju med Reuters.

Det dreier seg blant annet om litium, titan og uran.

Til gjengjeld vil Ukrainas president ha amerikanske sikkerhetsgarantier som del av en framtidig avtale med Russland.

Publisert 12.02.2025, kl. 14.09

Read Entire Article