Mann funnet død i Hammerfest: Person pågrepet og siktet

5 hours ago 2


Hendelsen er per nå uavklart og politiet understreker at de er tidlig i etterforskningen.

En person ble i går pågrepet og siktet for å ha etterlatt noen i en hjelpeløs tilstand.

Det opplyser politiadvokat Line Skjengen i Finnmark politidistrikt.

Politiadvokat Line Skjengen

Politiadvokat Line Skjengen i Finnmark politidistrikt opplyser at politiet har satt i gang en bred etterforskning.

Foto: Bethel Britto

Varslet AMK

Mannen som ble pågrepet og er siktet i saken, var i går i avhør før han ble løslatt. Det var siktede som varslet AMK om at personen framsto livløs.

– For politiet er det viktig å få kartlagt omstendighetene rundt dødsfallet og hva som skjedde i tiden før dødsfallet ble meldt. All den tid dødsårsaken er ukjent har vi igangsatt en bred etterforskning. Vi jobber nå taktisk og teknisk med å undersøke omstendighetene rundt dødsfallet, sier Skjengen.

Og hun legger til:

– Kriminalteknikere undersøker boligen og den avdøde vil bli obdusert. Vi er også i gang med å avhøre eventuelle vitner som har hatt kontakt med avdøde den siste tiden.

En bygning med en gate foran

En mann i 30-årene ble onsdag funnet død i en leilighet i Hammerfest. Politiet har pågrepet og siktet en person i saken. Etter avhør på politistasjonen i dag, ble han løslatt.

Foto: Fredrik Varfjell / NTB

Vil ikke gi detaljer

Politiet ønsker nå å få klarhet i om personen døde av naturlige årsaker, om noe kan ha tilstøtt ham eller om det foreligger noe kriminelt bak dødsfallet.

Deriblant ønsker politiet å finne ut om mannen ble hensatt i en hjelpeløs tilstand, eller om siktede har unnlatt å gi avdøde den hjelpen han eventuelt har pliktet å gi ham.

– Vi er tidlig i etterforskningen og kan ikke gå ytterligere inn på hendelsen eller detaljer som har framkommet så langt, sier politiadvokat Line Skjengen.

Den siktede blir bistått av Benny Solheim som forsvarer.

– Jeg har ikke vært i kontakt med siktede ennå, og vet derfor ikke hvordan han stiller seg til siktelsen, sier advokat Benny Solheim til NRK.

Publisert 09.10.2025, kl. 16.16 Oppdatert 09.10.2025, kl. 16.51

Read Entire Article