Lægreid tok over sammenlagtledelsen i verdenscupen – sjokkseier for hjemmehåp i Pokljuka

3 hours ago 3


 Gian Ehrenzeller / Keystone via AP / NTBSturla Holm Lægreid ligger an til å bli best av de norske i slovenske Pokljuka torsdag. Her fra tidligere i sesongen. Foto: Gian Ehrenzeller / Keystone via AP / NTB

I utfordrende forhold gikk Sturla Holm Lægreid inn til en 2.-plass på den korte normaldistansen i verdenscupen i skiskyting i slovenske Pokljuka.

Torsdag 13. mars kl. 16:48

Lægreid og Johannes Thingnes Bø kjempet lenge om seieren, før begge røk på én bom hver på siste skyting.

Da måtte de se seg forbigått av veteranen Jakov Fak, som virkelig slo til på hjemmebane. Med 20 fulltreffere sikret 37-åringen en overraskende seier.

Seieren er hans niende i verdenscupen. Den forrige kom for snaut ti år siden.

Lægreid leverte fin fart i sporet og kjempet seg inn til nest beste tid. Thingnes Bø slet på sin side stort og var nærmere to minutter tregere enn Fak i mål. Han endte som nummer ti, og Lægreid er dermed forbi lagkameraten i kampen om sammenlagtkulen.

– Det blir godt å gå med rød og gul trøye på fellesstarten igjen. Det som teller nå, er alle poengene jeg kan ta på Johannes. Det er «tight», sa Lægreid til NRK.

Lægreid sikret samtidig sammenlagtseieren i normaldistansecupen.

Sliter med sykdom

Thingnes Bø slet med sykdom inn mot torsdagens renn, men stilte til start i et forsøk på å holde seg foran Lægreid i kampen om seieren i verdenscupen sammenlagt. Før torsdagen var det bare fire poeng ned til Lægreid på 2.-plass.

– Jeg prøvde virkelig. Det føles som jeg går med forkjølelse og feber og alt. Jeg er helt ferdig, sa Thingnes Bø.

Svenske Martin Ponsiluoma ble tredje raskest i mål. Johannes Dale-Skjevdal gikk inn til en 5.-plass. Endre Strømsheim ble nummer 12 og Tarjei Bø nummer 14.

Grisevær

Det har bøttet ned i Slovenia de siste dagene, og det var lenge usikkert om helgens renn kunne gjennomføres. Til slutt endte det med en forkortet utgave av normaldistansen torsdag. Løpet gikk over 15 kilometer, og hvert bomskudd ga 45 sekunder ekstratid.

Verdenscuphelgen fortsetter med fellesstart lørdag, mens parstafett og blandet stafett gjennomføres søndag.

Verdenscupsesongen avsluttes i Holmenkollen 21.-23. mars. Der setter brødrene Bø punktum for sine skiskytterkarrierer.

Read Entire Article