Bensinstasjoner kan tape store summer etter Stortingets vedtak om å kutte drivstoffavgiften. En av dem anslår et tap på nesten 350.000 kroner.
- Bensinstasjoner kan tape store summer etter Stortingets vedtak om å kutte drivstoffavgiften.
- En bensinstasjonseier i Troms anslår et tap på nesten 350.000 kroner fordi han må selge avgiftsbelagt bensin uten avgift.
- Han mener det er «blodig urettferdig» at privateide stasjoner må ta tapet.
– Jeg vil ha dette kompensert. Jeg syns det er blodig urettferdig at vi som er siste ledd skal ta dette tapet, sier Jøran Albrigtsen.
Han er daglig leder i Bensinstasjon1 og driver YX Kvaløysletta & YX Silsand i Troms.
Tegnene på at du har valgt feil fond
Som følge av skyhøye oljepris på grunn av krigen i Midtøsten, vedtok Stortinget i mars å kutte avgiften på drivstoff. Mot regjeringens ønske, var det høyresiden på Stortinget og Senterpartiet, som sørget for flertall. Forslaget ble hastebehandlet og vedtatt allerede dagen etter at det først ble lagt frem.
I ettertid har Frp, som selv var med å få gjennom forslag, stilt spørsmål til finansministeren om kompensasjon til drivstoffbransjen, som følge av avgiftskuttet.
Flere bensinstasjoner har nemlig fylt lagrene sine med avgiftsbelagt bensin, som de nå må selge uten avgiften.
Albrigtsen er en av dem som er i denne situasjonen.
– Vi er 300–400 privateide stasjoner som har fått et voldsomt tap, mens de som eier depotet har null i avgifter, sier han.
Advarer mot aksjeråd: – Ekstremt vanskelig
– Et paradoks
Ifølge Frp vil avgiftskuttet føre til betydelige økonomiske tap, svekket likviditet og redusert investeringskapasitet for bensinstasjonene.
Finansminister Jens Stoltenberg var ikke videre imponert over kritikken fra Frp, som handler om en avgift de selv var med på å innføre.
– Det er et paradoks at Fremskrittspartiet nå ber meg om å skjerme norske bedrifter mot virkningene av det Fremskrittspartiet har vedtatt. Det viser jo at når man gjør et hastevedtak, så kan det lett få utilsiktede konsekvenser, har han tidligere sagt til E24.
Finansministeren har også sagt at han selv ikke vil ta initiativ til kompensasjon for drivstoffnæringen. Han var selv imot avgiftskuttet.
– Tap på nesten 350.000
Albrigtsen har nå sendt brev til Finansdepartementet hvor han ber om kompensasjon.
I brevet viser han at et samlet tap på nesten 350.000 kroner som følge av kutt i avgiften.
«Min virksomhet hadde på ikrafttredelsestidspunktet et lager på 32 000 liter bensin, innkjøpt med full særavgift etter gjeldende rett. Den umiddelbare avgiftsreduksjonen medførte et dokumenterbart tap på 141 200 kroner», skriver han i brevet til departementet.
Totalt anslår han å ha et tap på nesten 350.000 kroner som følge av avgiftskuttet.
Han ønsker at departementet skal utbetale kompensasjon og innføre en overgangsordning for fremtidige avgiftsendringer.
– Dette går soleklart utover oss som er sisteleddet, sier Albrigtsen til E24.
Han mener det hele blir svært urettferdig.
«Selskapsdrevne stasjoner i CK, St1 og Esso sitter nå med en enorm konkurransefordel i forhold til de privat eide stasjonene i YX kjeden og andre aktører», skriver han til departementet.
De har så langt ikke svart han.

4 hours ago
3










English (US)