Det er ikke bare Erna, men hele Høyre-ledelsen, som må ta ansvar for det elendige valgresultatet, sier Høyre-ordfører.
Rogaland-ordfører mener de tre toppene i Høyre må gå av.
Høyre-ordfører Irene Heng Lauvsnes (57) sier det er for lite krangling i Høyre.
Hun gir sitt bidrag til å gjøre noe med det:
– Vi bør skifte ut hele toppledelsen: Erna Solberg – og de to nestlederne, Henrik Asheim og Tina Bru, sier Høyres ordfører i Strand kommune i Rogaland.
Hun går dermed lenger enn andre Høyre-ordførere gjorde i VG tidligere i dag, da en rekke av dem pekte på at krisen i Høyre er hele ledelsens ansvar, og at de alle må vurderes. De kom også med ramsalt kritikk av Høyre-ledelsens manglende forståelse for behovene i Kommune-Norge.
– Erna har gjort en fantastisk jobb for partiet, som leder siden 2004. Jeg må først få si det. Hun fortjener å bli hyllet for alt hun har gjort for partiet vårt, sier Lauvsnes.
– Men, sier hun:
– Alle ting har en ende og vi er der nå. Jeg har ment at 20 år som leder er altfor lenge, fordi det bygges opp et maktapparat, som det etter hvert blir vanskelig å trenge gjennom.
Lauvsnes viser til et eksempel.
– Jeg trodde det ville komme en større diskusjon om hennes rolle etter mannens omfattende aksjekjøp. Jeg trodde vi skulle ta en diskusjon i fylkeslagene om den krisen, men det skjedde aldri. Det burde vi ha gjort, for hun burde ha trukket seg da.
Rogaland-ordføreren sier hun som alle andre tok til etterretning at landsmøtet stilte seg bak Solberg.
– Men med mandagens valgresultat må vi fornye både politikk og ledelse. Det er ikke bare Ernas ansvar, men hele ledelsen.
Hun viser til at nestleder Tina Bru ikke har valgt å ta gjenvalg på Stortinget.
Hun mener at arbeidet med å utvikle politikken har vært for topptung.
– Henrik har hatt en sterk posisjon i programarbeidet, hvor det har vært lite politisk fornyelse. Det tenkes for lite nytt og det må vi for å fornye politikken.
Hun sier at hun har tiltro til at det er mulig med en god prosess for å fornye Høyre.
– Det er veldig mange flinke folk i Høyre som ikke har fått vist hvor flinke de er. Vi fikk i kommunevalget i 2023 over 100 ordførere, som er en fantastisk ressurs.
– Spesielt
– Hvis Solberg, Bru og Asheim skal ut – hvem skal da inn?
– Det blir det opp til partiet å bestemme, men vi har veldig gode kandidater i Ine Eriksen Søreide og Peter Frølich. Og vi må utnytte ordførernettverket og sørge for at det blant annet kommer folk med næringslivserfaring inn i ledelsen. Vi trenger et større mangfold.
– Kan du gi et par eksempler på fornyelse som trengs?
- – I lys av Frps voldsomme vekst, tror jeg velgerne opplever at vi ikke har en realistisk klimapolitikk.
- – Høyres nye strømpolitikk ble presentert før landsmøtet, hvor vi ikke fikk påvirke den. Det burde vi. Det var en god pakke, men den var vanskelig å forstå og å selge inn.
- – Så synes jeg det var spesielt at Erna gikk ut og kvelte sykelønnsdebatten før vi overhodet hadde fått snakket om den saken. Grasrota må ha eierskap til politikken vår når vi skal ut i valgkamp, fordi det må til for å skape entusiasme.
Hun kommer med et hjertesukk:
– Vi trenger litt mer krangel i Høyre. Vi er ofte litt for forsiktige og for høflige i partiet vårt, det er en del av en kultur. Det er vel og bra fordi vi ønsker hverandre godt, men jeg tror vi må tørre å være litt mer ærlige og åpenhjertige.
Grasrot-innflytelse
Hun er veldig klar på et annet feilsteg i årets valgkamp.
– Lederne i Høyre, Frp, Venstre og KrF skulle jobbet mye mer i lag, blitt enige om viktige saker som de kunne løfte sammen. De burde være samsnakket. Da kunne velgerne sett at det var et borgerlig alternativ.
Lauvsnes sier det haster, men at det må være en ryddig prosess.
– Jeg forventer at vi har grundige diskusjoner i fylkeslagene og at det kommer et nytt landsmøte senest neste vår.
Høyre har vedtatt å ha landsmøte annethvert år og det neste er derfor ikke før i 2027, men sentralstyret i Høyre kan vedta at det gjennomføres et ekstraordinært landsmøte.
– Det bør være hvert år, fordi det gjør at grasrota har større innflytelse.
Høyres ledelse har fått oversendt denne saken, men har foreløpig ikke rukket å svare.