Oljeprisen for leveranse neste måned stiger til 115 dollar fatet. Nikkei-indeksen i Tokyo faller.
Lørdag hadde krigen i Midtøsten vart i akkurat én måned.
Mandag morgen stiger oljeprisen for leveranse neste måned til 115 dollar per fat, og nærmer seg toppnivåene fra tidligere i mars.
USA skal ha sendt flere soldater til Midtøsten, og houthiene i Jemen kan potensielt true skipsfrakten i Rødehavet.
– Den siste måneden har markedene priset inn en kortvarig, begrenset konflikt, sier senior markedsanalytiker Hebe Chen i Vantage Global Prime ifølge Bloomberg.
– Denne håpefulle optimismen er knust etter hothienes inntreden denne helgen. Fra denne uken av skrives dreieboken om, og en forlenget krig er i økende grad sannsynlig, sier hun.
Flere analytikere har spådd at det kan bli priser opp mot 200 dollar fatet hvis krigen blir langvarig.
Les også
Advarer: – Aksjene har gått vel mye
Det ser ikke ut som om helgens hendelser er egnet til å roe markedene.
Flere børser i Asia faller mandag morgen, og ifølge avisen Nikkei er det fortsatt situasjonen i Midtøsten som dominerer markedene. Asia får mye olje og gass fra Midtøsten.
Slik ligger det an på noen børser i Asia klokken 06.00:
- Nikkei-indeksen er ned 3,39 prosent
- Hang Seng-indeksen er ned 0,96 prosent
- Kospi-indeksen ned 2,96 prosent
- ASX 200 er ned 0,89 prosent
- Nifty 50 er ned 1,04 prosent
- Shanghai Composite er opp 0,23 prosent
- FTSE Straits Times er opp 0,01 prosent
Nikkei-indeksen hadde steget 16 prosent for året før Iran-krigen, men har siden dempet seg. Fortsatt er indeksen positiv for året, men oppgangen er redusert til litt over to prosent.
Vurderer bakkeinvasjon
USA vurderer nå å invadere Iran med bakkestyrker. Washington Post har rapportert at det amerikanske forsvarsdepartementet Pentagon forbereder seg på flere uker med bakkeoperasjoner i Iran. Et slikt oppdrag vil trolig først fokusere på å åpne Hormuzstredet.
Les også
Analytiker: Oljeprisen kan nå 200 dollar
Det skal ikke være snakk om en fullskalainvasjon, men det lages planer for angrep utført av infanteri og spesialstyrker.
I helgen ankom 3.500 flere soldater Midtøsten. Pentagon vurderer å sende ytterligere 10.000 amerikanske soldater.
Teheran: – Vi er klare
Irans parlamentariske leder Mohammad Baqer Qalibaf anklaget USA for å sende signaler om mulige forhandlinger, samtidig som de i hemmelighet planlegger å sende inn tropper, skriver nyhetsbyrået Reuters.
Qalibaf understreket at Teheran er klare til å svare på en amerikansk bakkeinvasjon.
Lørdag sluttet de Iran-allierte Houthiene i Jemen seg til konflikten ved å gjennomføre sine første angrep mot Israel. Houthiene bekreftet at de har sendt en rakett mot Israel lørdag.
Ifølge Bloomberg er rødehavshavnen Yanbu godt innenfor området houthienes raketter kan sendes. For tiden går omtrent 5 millioner fat av saudiarabisk olje gjennom havnen, etter at Hormuzstredet for alle praktiske formål ble stengt.
Varsler mulige samtaler
Teheran angrep også aluminiumprodusenter i Bahrain og i De forente arabiske emirater, samt en amerikansk base i Saudi-Arabia, og såret mer enn et dusin amerikanske soldater.
Utenriksministrene fra Pakistan, Saudi-Arabia, Tyrkia og Egypt møttes i Islamabad for å diskutere måter å stanse Iran-krigen på, melder Reuters søndag. De skriver at krigen i Midtøsten har «forårsaket den største forstyrrelsen av globale energiforsyninger noensinne».
Pakistans utenriksminister Ishaq Dar sa søndag ifølge AP at «både Iran og USA har uttrykt tillit til Pakistan» som vert for fremtidige samtaler.
Pakistan vil være «beæret over å være vertskap for slike samtaler», melder Bloomberg.
Ingen av partene har bekreftet at det er planer om slike samtaler. Det er også uklart om samtalene i så fall vil være direkte eller indirekte.
USA har ifølge Bloomberg sendt et 15 punkters forslag til våpenhvile til Iran via Pakistan, men Iran har avvist dette.
Les også

5 days ago
13








English (US)