Et par fikk tre ganger så mye som de forventet. Da ble det cruise.
- Gullprisen har steget kraftig, og mange selger gamle smykker til gullsmedkjeden David-Andersen.
- Flere kunder har fått langt mer penger enn forventet – ett par fikk 100.000 kroner og bestilte cruise på dagen.
- David-Andersen satte rekord med omsetning på 172 millioner i fjor, drevet av eksklusive salg og økte gullpriser.
Gullprisen har steget til stadig nye høyder det siste året.
I fjor merket gullsmedkjeden David-Andersen at folk virkelig har begynt å lure på om de selv har noe verdifullt liggende. Derfor startet de å kjøpe gammelt gull fra kunder.
– Det har vært stor pågang, og folk kommer med alt mulig rart. De har kikket i skuffer og skap og funnet ting som har ligget der lenge, sier daglig leder Inge Nygaard til E24.
Les også
Eksperter: Slik påvirkes markedet av Iran-uroen
Mange har også funnet verdier. Ifølge Nygaard betaler David-Andersen i snitt ut 30.000 kroner til kunder som leverer inn det edle metallet.
– Jeg tror den høyeste summen nå nylig var 260.000 kroner. Da er det snakk om en god haug med gull.
Han forteller om et par som fikk seg en hyggelig overraskelse.
– De trodde at gullet var verdt rundt 30.000 kroner. Så viste det seg at det var verdt 100.000. Så da bestemte de seg der og da for at «nå bestiller vi oss cruise», sier Nygaard.
Selger mer av det dyre
Av konkurransehensyn vil ikke David-Andersen-sjefen fortelle hvor mye de tjente på kjøp og salg av gammelt gull i fjor.
Denne nye inntektskilden bidro uansett til at bedriften som feirer 150 år i 2026, fikk nok et godt år.
Omsetningen i fjor kom på rekordhøye 172 millioner kroner – en vekst på 10 prosent.
Resultat før skatt endte santidig på 10,5 millioner, nesten en dobling fra året før.
Høye gullpriser og lånerenter ser altså ikke ut til å bite på kundene. Selv ikke prisøkninger på 20 eller til og med 50 prosent, sier Nygaard.
– Rentenivå og prisøkning påvirker mange, men ikke alle. De som handler de mest eksklusive varene våre, ønsker å bruke penger på noe som har kvalitet og varighet.
Det er faktisk de dyre varene som trekker opp, forteller gullsmedsjefen.
– I kategorien fra 1000 til 10.000 kroner, så ser vi en reduksjon. Mens på mer eksklusive smykker, der øker vi.
I 2024 solgte de rekordsmykket, en ring til to millioner kroner. Nå har de en til 2,5 millioner til salgs.
– Solgte dere noen produkter for over millionen i fjor?
– Ja, flere. Og så har vi noen faste kunder som totalt handler for et millionbeløp hvert år, sier Nygaard.
Ikke gunstig
Gullprisen har steget nesten 80 prosent det siste året. Etter en topp i januar, handles en unse nå for om lag 5170 dollar.
Årsaken bak prishoppet er flerdelt.
Enkelt forklart kan man si at gull gjerne regnes som en trygg havn for investorer når det er økt usikkerhet i finansmarkedene. Også sentralbanker er bidragsytende. Blant annet har Kinas sentralbank kjøpt gull jevnt siden 2024. Landet ønsker å bygge reserver og gjøre seg mindre avhengig av dollar.
Nygaard er klar på at prisutviklingen ikke er ideel, selv om det får privatpersoner til å selge til dem.
– Enhver gullsmed er opptatt av at gullprisen skal være så stabil som mulig. Hyppige prisøkninger er ikke gunstig for etterspørselen.

2 weeks ago
12







English (US)