Kamelen solgte boligprosjekt i Bergen med milliongevinst. Nå satser rapperen på utleieportefølje.
Publisert:
Oppdatert for mindre enn 30 minutter siden
Kortversjonen
- Rapperen Kamelen har solgt et boligprosjekt på Laksevåg i Bergen for 11,6 millioner kroner med en gevinst på 2,4 millioner før skatt.
- Han planlegger nå å satse på utleie og bygge opp en utleieportefølje med nye prosjekter.
- Drømmen er å eie en bygård i Bergen sentrum, og han har kjøpt seg inn i et tømrerfirma for å spare entreprisekostnader.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
Marcus Mosele, bedre kjent som rapperen Kamelen, har de siste årene også markert seg som eiendomsinvestor. Nå har han solgt et boligprosjekt på hjemplassen Laksevåg i Bergen for 11,6 millioner kroner.
Mosele kjøpte han eiendommen for rundt åtte millioner kroner. De totale oppussingsutgiftene endte på rundt 1,3 millioner kroner, ifølge Mosele.
Totalt endte prosjektet med en gevinst på rundt 2,4 millioner kroner før skatt.
– Det er deilig, da ble det en grei profitt, sier Mosele til E24.
Les på E24+
Ukens Investtech: De sterkeste aksjene på innsidehandler
Rapperen forteller at dette prosjektet var mindre kostbart enn tidligere oppussingsprosjekter han har gjort.
– Her var det mer overflateoppussing. På det forrige måtte vi ribbe alt. Det gjorde at «rehab-kostnadenerehab-kostnadeneKostnader knyttet til renovering eller oppussing av en eiendom.» ble mye lavere denne gangen, sier han.
Solgte under takst
Prosjektet besto av tre boenheter. De to første ble solgt raskt, mens toppleiligheten tok lengre tid å få unna.
– De to første gikk etter første visning. Den siste brukte vi mer tid på, sier eiendomsmegler Oliver Faraji i Aktiv Bergen.
Oliver Faraji
Partner og eiendomsmegler i Aktiv Bergen Sentrum
Ifølge megleren var det interesse også før boligen ble lagt ut på markedet. Mosele innrømmer selv at han trolig burde slått til tidligere, og leiligheten endte med å bli solgt under takst.
– Jeg hadde et bud på 5,1 millioner før den ble lagt ut, men sa nei. Til slutt solgte jeg for rundt 600.000 kroner lavere. Der har jeg lært at når du først har en kjøper, så må man ofte bare ta det, sier Mosele.
Megleren peker på klare skiller i boligmarkedet i Bergen.
– Alt mellom tre og fire millioner er helt ekstremt nå. Der blir det full fyr og flamme i Bergen, sier Faraji.
– Men med en gang du kommer over fem millioner, spesielt i området på Laksevåg, blir det tøffere.
Han forklarer at interessen var merkbart høyere da prisen lå rett under fem millioner.
Satser videre – bygger utleieportefølje
Nå planlegger rapperen å satse tyngre på utleie.
– I år skal jeg bygge opp en utleieporteføljeutleieportefølje En samling av eiendommer som eieren leier ut for å tjene penger.. Jeg overtar et nytt prosjekt allerede neste måned, der jeg skal bygge to enheter, sier han.
Foreløpig gjør han investeringene som privatperson.
– Av skattemessige årsaker. Det er gunstigere enn å gjøre det via selskap med utbytteskatt og alt mulig, sier Mosele.
Han finansierer nye prosjekter hovedsakelig med kapital fra tidligere eiendomsinvesteringer, og ikke fra musikkinntekter.
Bergenseren mener boligmarkedet i Bergen holder seg sterkt.
– Det er mye som går for gode priser. Samtidig har det blitt ganske dyrt, også for meg. Flere banker har jo spådd høy prisvekst i Bergen i år.
Han jakter primært på såkalte «off-market»-objekter.
– FlippingFlippingKjøp og raskt videresalg av eiendom for å tjene penger på prisstigningen. har blitt trendy. Mange vil gjøre det, og da ryker fort marginene dersom du må i budrunde med ti andre, sier han.
Drømmer om bygård i sentrum
På sikt er ambisjonen større.
– Drømmen er å eie en bygård i Bergen sentrum. Men da må man gjerne kjøpe selskap, så jeg må bygge meg opp litt til først, sier rapperen.
Ved siden av eiendom driver han fortsatt aktivt med musikk, turneer og andre selskaper. Han har blant annet kjøpt seg inn i et tømrerfirma.
– Jeg har også kjøpt meg inn i et tømrerfirma som heter Nordaas Bygg, så nå blir vi etter hvert «in house» på tømrer. Da får jeg igjen deler av det jeg ellers ville betalt ut i entreprisekostnaderentreprisekostnaderKostnader knyttet til bygging eller renovering av en eiendom, ofte utført av en entreprenør., sier Mosele med et lurt smil.

3 hours ago
1








English (US)