Justisdepartementet droppet sparesetning fra mandatet til salærutvalget

7 hours ago 2


Fredag oppnevnte regjeringen det lenge varslede utvalget som skal utrede systemet for godtgjøring til advokater, sakkyndige og tolker i offentlige oppdrag. Etableringen svarer ut ett av de sentrale punktene fra «fredsavtalen» som departementet inngikk med med Advokatforeningen i fjor sommer, for å avslutte advokataksjonen.

Da departementet i januar sendte ut et utkast til utvalgets mandat, ble bakgrunnen beskrevet med at «statens utgifter til særskilte straffesaksutgifter (har) økt betydelig». Flere av føringene ga klart inntrykk av at målet med arbeidet var å stanse denne økningen.

Dette slo ikke nevneverdig godt an i advokatmiljøene, og i det mandatet som utvalget nå har fått, er fokuset på økningen i utgifter fjernet. I stedet konstateres det nå kun at «staten (bruker) betydelig ressurser på særskilte straffesaksutgifter og fri rettshjelp».

Vi søker advokat/advokatfullmektig

Endret ordlyden

I mandatet får utvalget i oppgave å foreslå en regulering som vil «bidra til at ordningen og bruken av den skal bli rettferdig, kostnadseffektiv, anvendelig og kontrollerbar». Etter dette fulgte i det opprinnelige forslaget en setning som lød:

«Utformingen av salærordningen bør legge til rette for at aktørene gis insentiver til å bidra til å begrense statens utgifter der det er forholdsmessig».

I det endelige mandatet er denne setningen strøket, og erstattet med:

«Utvalget skal vektlegge hensynet til rettssikkerhet i forslagene til regulering og organisering av salærordningen, samt aktørenes mulighet for å utføre oppdraget på en forsvarlig måte.»

I det opprinnelige utkastet het det også at utvalget skulle «foreta en helhetlig revisjon av stykkprisordningen, herunder om denne bør benyttes i større utstrekning enn i dag». Dagens bruk av stykkpris er ikke populær blant advokatene, og i det endelige mandatet er setningen endret til å vurdere om stykkprisordningen «bør benyttes i mindre eller større utstrekning enn i dag eller utformes på en annen måte».

Av mandatet fremkommer det at staten i fjor brukte over to milliarder kroner til salær fra det offentlige, fordelt på 1,6 milliarder kroner til særskilte straffesaksutgifter og 652 millioner kroner til saker som falt inn under ordningen med fri rettshjelp.

Basert på tall fra 2023 viser departementet til at snaut 2/3 av de særskilte straffesaksutgiftene gikk til forsvarere, mellom 15 og 20 prosent til bistandsadvokater og mellom 5 og 10 prosent til tolker og sakkyndige.

«I lys av utviklingen i statens utgifter og de hovedutfordringene norsk økonomi står overfor (...) er det nødvendig å vurdere både kostnads- og formålseffektiviteten i salærordningen», skriver departementet.

– Meget positivt

Leder av utvalget blir sorenskriver Ivar K. Iversen, som frem til domstolsreformen ledet Inntrøndelag tingrett. Med seg i utvalget får han Forsvarergruppens leder Mette Yvonne Larsen, avdelingsdirektør Hege Skaanes Nyhus fra Statsforvalteren i Oslo og professor i helseøkonomi på UiB Oddvar Martinn Kaarbøe.

Mette Yvonne Larsen sier at hun tolker de endringene som er gjort siden utkastet ble sirkulert i vinter, som «meget positivt».

– Dette mandatforslaget er ikke lenger et «kuttmandat», men et langt mer åpent mandat. Rettshjelpssatsen har blitt neglisjert alt for lenge og må opp raskt. Jeg håper at det nye utvalget kan lande at vi ikke kommer i lignende kriser i framtiden som den vi hadde med streiken i fjor, som rammet ulike deler av etterforskningen av alvorlige straffesaker.

Lovrådgiver i Lovavdelingen

Får halvannet år på seg

Hun fremhever også som positivt at ordningen med stykkprisbetaling skal vurderes.

– Det er en ordning som ble foreslått fjernet i rettshjelpsutvalget sin utredning. Det er helt nødvendig at utvalget ser på kombinasjonen av lav rettshjelpssats og lave stykkpriser, sier Larsen.

Utvalget har ikke utpreget dårlig tid på arbeidet – fristen for levering er satt innen utløpet av neste år. Det er til sammenligning like mye tid som Anskaffelsesutvalget fikk på å skrive to delutredninger med gjennomgang av hele anskaffelsesregelverket, og tre måneder mer enn Konkurranselovutvalget har fått på å gjennomgå  konkurranseloven.

Mandatet finner du her.

Read Entire Article