Avinor melder om flere kanselleringer og forsinkelser i morgentimene torsdag grunnet flygelederstreiken i Frankrike.
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Blå himmel, blått hav og ... røde avgangstavler. Fra og med i dag går flygelederne i Frankrike ut i en varslet, nasjonal streik, som kan ramme deg og din ferie.
Allerede nå i morgentimene er en rekke torsdagsavganger fra Oslo til Frankrike innstilt:
- DY1402 Norwegian, Oslo - Nice, avgangstid 07.00
- SK4705 SAS, Oslo - Nice, avgangstid 14.15
- SK4701 SAS, Oslo - Nice, avgangstid 16.25
- TO7417 Transavia France, Oslo - Paris Orly, avgangstid 19.35
Innstilte avganger fredag:
- SK4701 SAS, Oslo - Nice, avgangstid 16.25
- SK4705 SAS, Oslo - Nice, avgangstid 17.35
Pressekontakt i SAS, Irena Busic, sier til VG at de som er rammet av SAS sine kanselleringer, vil bli automatisk ombooket. Hun forteller at reisende også må belage seg på forsinkelser de neste dagene.
– Det kommer nok til å bli ganske store forsinkelser. Det har også vært dårlig vær med mye tåke og tordenvær i Europa siden den siste tiden, og i kombinasjon med streiken kan det bli ytterligere forsinkelser, sier hun.
– Hva skal reisende som er rammet gjøre?
– SAS kommer til å booke om til en ny flight så fort som mulig, men det er ikke sikkert at de rekker å bookes om allerede til dagen etter. Fordi det er så mange fly som er kansellert, så er det vanskelig å finne plass til alle, sier Busic.
- Er du rammet av streiken? Da vil VG snakke med deg. Tips oss gjerne her!
Venter flere kanselleringer
Sent onsdag meldte det franske luftfartstilsynet DGAC på X at det ventes kanselleringer ved en rekke flyplasser, blant annet Nice, Paris-Charles de Gaulle og Paris-Orly.
Det franske luftfartstilsynet DGAC opplyste tidligere i uken at de har bedt flyselskapene redusere antall flyvninger ved Paris-flyplassene med 25 prosent torsdag og 40 prosent på fredag grunnet streiken.
– Til tross for disse forebyggende tiltakene, må man forvente betydelige forsinkelser ved alle franske flyplasser, uttalte tilsynet.
Streiken blant landets flygeledere skyldes misnøye med ledelsen, og de ansatte krever bedre arbeidsforhold.
Tilsynet har også bedt flyselskapene halvere antall avganger og ankomster til og fra Nice, samt redusere trafikken med 30 prosent ved flyplassene i Lyon, Marseille, Montpellier, Ajaccio, Bastia, Calvi og Figari.
Saken oppdateres.