Nikolai Astrup mener Trond Giske burde visst bedre enn å ta betalt for politiske seminarer. Tidligere finansminister Jan Tore Sanner ville aldri stilt opp.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 50 minutter siden
– Jeg har holdt på med politikk i snart 25 år, og dette må være første gangen jeg har sett at et norsk politisk parti tar inngangspenger på et valgkamparrangement.
Det sier stortingsrepresentant Nikolai Astrup (H) om Trondheim Aps arrangement «Trump, toll og Trøndelag», som går av stabelen neste uke. E24 har tidligere omtalt at billettene til arrangementet koster 850 kroner. Finansminister Jens Stoltenberg er største trekkplaster.
– Det skal ikke koste penger å høre på norske politikere som driver valgkamp. Det flotte med norsk politikk er at terskelen for å komme i dialog med politikere er lav, og det må den fortsatt være. Størrelsen på lommeboka skal ikke ha noe å si. Vi skal være tilgjengelige for alle, sier Astrup.
Astrup mener det minner mer om et helt annet land - nemlig USA. Der koster såkalte politiske «rallies», som arrangeres i valgkamper, ofte penger.
– Det minner mer om amerikanske tilstander enn slik vi vanligvis driver norsk valgkamp.
Les på E24+
Fremtidens lønnsvinnere: – Du vil tjene godt og lære masse
Mener det er valgkamparrangement
Trond Giske (Ap) er blant arrangørene, og forsvarer inngangspengene med at dette ikke er et valgkamparrangement, og at kostnadene må dekkes inn.
Astrup kjøper ikke at dette ikke er et valgkamparrangement.
– Når Arbeiderpartiets finansminister skal snakke på et arrangement i regi av Arbeiderpartiet, midt i en stortingsvalgkamp, så sier det seg selv at det er et valgkamparrangement, sier Astrup.
– Hadde jeg vært finansminister, så hadde jeg takket nei til å snakke på et arrangement arrangert av eget parti, hvor man skal ta inngangspenger fra de som kommer for å høre på.
Astrup mener Stoltenberg heller bør lytte til folk fra næringslivet, fremfor å snakke til dem.
– Næringsliv og bedrifter i hele landet har sterke meninger om denne regjeringens politikk. Derfor burde Stoltenberg bruke mer tid på å lytte enn å snakke. Parodien blir komplett, når han i tillegg skal ta betalt for å dele sine erfaringer fra internasjonal politikk.
Han kjenner ikke til at Høyre noensinne har tatt betalt for politiske arrangementer.
– Har du noen tips til å holde budsjettvennlige arrangementer?
– Nei, nå har jo Ap fått rikelig med støtte fra sine venner i fagbevegelsen, så man skulle trodd at de kunne klare seg med det og partistøtten de får fra det offentlige, sier Astrup.
Finansdepartementet har uttalt til E24 at de ikke kjente til finansieringen av arrangementet.
– Det viser dårlig dømmekraft i Trondheim Ap. Trond Giske, som er en ringrev i norsk politikk, burde visst bedre, sier Astrup.
Her finner du oversikt over de største bidragsyterne til norske partier.
Eks-finansminister: – Bør ikke stille
Stortingsrepresentant Jan Tore Sanner, som var finansminister i Erna Solbergs regjering fra 2020–2021, synes Aps næringslivsseminar «fremstår spesielt».
– Hadde jeg som finansminister fått spørsmål om å stille opp på et partimøte med inngangsbillett, ville jeg sagt nei. Dette er unorsk, og en finansminister bør ikke stille opp på partimøter med krav om inngangsbillett, skriver han i en SMS til E24.
Giske: – Smått
– Høyres utspill står langt fra våre holdninger, sier Trond Giske til E24.
Han trekker frem at også Høyre får donasjoner utenfra.
– Høyre mottar mange millioner kroner fra noen av Norges rikeste, men krever at Ap lar vanlige medlemmer ta kostnaden med mat og utgifter til et seminar med næringslivsfolk. For meg er det en fremmed tankegang, og jeg tror heller ikke folk i næringslivet tenker så smått, sier Giske.
Finansdepartementet er forelagt kritikken fra Astrup og Sanner. De ønsker ikke å kommentere.