Bilkonsernet går gjennom en omfattende omstilling og skal satse mer på bensinbiler.
- Stellantis, som står bak Jeep og Peugeot, fikk et justert driftsresultat på minus 15,6 milliarder kroner i andre halvår 2025.
- Bilkonsernet snur fra elbil-satsing til å prioritere bensinbiler og SUV-er på grunn av skuffende etterspørsel og bortfall av incentiver.
- Aksjen falt 25 prosent etter at selskapet la frem rekordstore nedskrivninger i februar.
Stellantis, som står bak bilmerker som Jeep og Peugot, gikk på et kraftig tap i andre halvår 2025.
Det justerte driftsresultatet falt til minus 1,382 milliarder euro i perioden, ned fra 185 millioner euro i andre halvår 2024, ifølge en fersk rapport.
I norske kroner utgjør tapet omtrent 15,6 milliarder.
Les også
Storinvestorer trekker milliarder ut av bitcoin-fond
Et «tydelig comeback»
Bilkonsernet bokfører et netto tap for 2025 22,3 milliarder euro og nedskrivninger på 25,4 milliarder euro for 2025 som helhet.
Det er det første årlige tapet i selskapets historie, ifølge CNBC.
Tapet og nedskrivningene er «i hovedsak knyttet til en omfattende strategisk omstilling for å møte endrede kundepreferanser og nye regulatoriske krav». Hoveddelen stammer fra det nord-amerikanske markedet, der underskuddet var på 941 millioner euro.
Stellantis varslet tidligere i år en omfattende omstilling av virksomheten. Fra å satse på el-biler er det nå mellomstore SUV-er og bensindrevne muskelbiler som prioriteres. Disse har ifølge selskapet fått et «tydelig comeback».
Årsaken til omdreiningen er skuffende etterspørsel i Europa og bortfall av insentiver i USA, skriver Bloomberg.
Selskapet har kuttet prisene og økt salgsvolumet i Nord-Amerika, hvor leveransene av biler steg med 39 prosent.
– Andre halvår viste de første, positive tegnene på at satsingen på kvalitet og nye modeller gir resultater, sier konsernsjef Antonio Filosa i en uttalelse.
Elbiler taper terreng
Stellantis-aksjen falt 25 prosent etter at selskapet la frem rekordstore nedskrivininger i begynnelsen av februar.
En stor del av den planlagte omstillingen handler om å reversere den tidligere konsernsjefens elbil-satsing og nedskalere planene for batteriproduksjon.
Ifølge Bloomberg sliter bilprodusenter over hele verden med svakere etterspørsel etter elbiler enn ventet.
Bakgrunnen er bortfall av skattefordeler i USA og høye priser som gjør europeiske kjøpere følsomme for subsidier. Samtidig tar kinesiske merker som BYD stadig mer av de globale markedsandelene, skriver nyhetsbyrået.
Stellantis venter en økning på mellom 3 og 7 prosent i nettoinntektene for 2026, i tillegg til en bedring fra første til andre halvår.

1 hour ago
1








English (US)