Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_a489a579ae62b82d11bcf4c1557aa621, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Her er Støres nye statsråder - NorwayToday

Her er Støres nye statsråder

4 hours ago 2


Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) har tirsdag formiddag vist fram to statsråder som har fått nye oppdrag i Ap’s mindretallsregjering.

Publisert:

Oppdatert nå nettopp

Klokken 10.10 kom Støre ut på Slottsbakken sammen med Kjersti Stenseng og Bjørnar Skjæran, som ble utnevnt av Kongen i statsråd få minutter tidligere.

Bjørnar Skjæran (59) gjør comeback som medlem av Støres regjering, to år etter at han måtte forlate embetet som fiskeriminister. Skjæran er regjeringens nye kommunal- og distriktsminister etter Kjersti Stenseng.

Foto: Cornelius Poppe / NTB

Stenseng (51) overtar samtidig embetet som arbeids- og inkluderingsminister.

Endringene i regjeringen kommer fordi Ap-nestleder Tonje Brenna, som har vært arbeidsminister siden høsten 2023, tar fatt på sitt nye oppdrag som leder for Aps stortingsgruppe.

– De neste fire årene vil Stortingets arbeid bli enda viktigere, sa Støre på en pressekonferanse etter Statsråd.

Støre sa at flyttingen av Brenna fra regjeringen til Stortinget er bakgrunnen for endringene i regjeringen:

– Hun trengs til å lede an i de forhandlingene som skal være i Stortinget de neste årene, fortsatte han.

 Tonje Brenna på vei inn til sitt siste statsråd på Slottet i denne omgangen. Senere tirsdag blir hun valgt til ny leder i Aps stortingsgruppe Foto: Cornelius Poppe / NTB

Nøkkelrolle

Som partiets parlamentariske leder får Brenna ansvaret for å sikre flertall for Støre-regjeringens politikk med fire partier i Stortinget: SV, Sp, Rødt og MDG.

Endringen kommer som en følge av stortingsvalget for en uke siden: Støre fortsetter som statsminister for en ren Ap-regjering, men trenger støtte fra de fire andre partiene for å danne flertall.

«Den nye parlamentariske lederen får en sentral og viktig rolle på vegne av Arbeiderpartiet. Det er en ny parlamentarisk situasjon i Stortinget, som krever godt lederskap og trygg styring», uttaler Aps partisekretær Kari-Anne Opsal i en pressemelding.

Opsal leder Aps interne valgkomite.

Krever Nav-opprydding

SV har allerede uttrykt forventninger til den nye arbeidsministeren, Kjersti Stenseng:

– Det haster å rydde opp i Nav, sier SV-nestleder Marian Hussein.

– Jeg har nylig snakket med ansatte som måtte gi den brutale beskjeden til motiverte mennesker at det ikke finnes penger til tiltak som kunne hjulpet dem ut i arbeid. Dette er ikke bare uverdig – det er systemsvikt. Her må den nye ministeren ta grep, hvor å få oversikt over budsjettene og sikre at Nav blir et reelt verktøy for å få flere folk i arbeid, uttaler hun.

Read Entire Article