Dennis Hauger (22) ble nummer ti i sitt første løp i den amerikanske motorsportserien Indycar.
Hauger imponerte i kvalifiseringen lørdag og startet tredje fremst i løpet i St. Petersburg i Florida. Der mistet han raskt noen plasser, og da laget i tillegg ga fra seg sekunder i depotet, endte han på tiendeplass, men det vurderes som en sterk start.
– Det er en veldig bra start, sier Viaplay-kommentator Thomas Schie om Haugers prestasjon.
Hauger skrev historie ved å bli første norske fører i «den amerikanske Formel 1-varianten».
Favoritten Alex Palou var først i mål etter de hundre rundene – spanjolen som har vunnet sammenlagt i fire av de fem siste sesongene.
I fjor imponerte Hauger stort med sammenlagtseier i Indy NXT, klassen under Indycar, og han leies i år ut fra Andretti-laget til Dale Coyne. Der er han lagkamerat med tidligere Formel 1-fører Roman Grosjean.
Hauger har tidligere uttalt at han vil være fornøyd med en topp ti-plass sammenlagt i sitt første år. Men spesielt er tittelen «årets rookie» prestisjetung. Hauger er sammen med tidligere Formel 1-fører Mick Schumacher og Caio Collet debutanter.
Schumacher fikk et svært kort debutløp søndag da han krasjet allerede på den første runden.
Hauger har en solid karriere bak seg. I 2021 vant han Formel 3-mesterskapet. Deretter forsøkte han seg i Formel 2 i tre sesonger, men drømmen om Formel 1 ble aldri realisert.
Indycar-sesongen består av 18 løp over omtrent et halvår. Det neste går i Phoenix førstkommende lørdag. Der kjøres det på en ovalbane.

1 hour ago
2








English (US)