Hos Olav Medhus dukker både gründere og lottovinnere opp for å sikre seg drømmebilen – så snart pengene er på konto.
Publisert:
Oppdatert nå nettopp
Kortversjonen
- Gründere og lottomillionærer kommer til By Medhus for luksusbiler som Ferrari og Lamborghini.
- Medhus har solgt sportsbiler i 20 år og merker yngre kunder nå.
- Mange kjøpere tjener penger i nye bransjer som krypto og tech.
- Marginene i luksusbilbransjen er lave, og suksess avhenger av volum og erfaring.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
– Det vi selger, er ikke noe folk trenger. Det er noe de har lyst på, sier Olav Medhus, som driver luksusbilbutikken By Medhus på Billingstad utenfor Oslo.
Les på E24+
Ekspertenes sommertips: – Sommermarkedet ser sterkt ut
Kundene hans kjøper biler som Ferrari, Lamborghini og McLaren – ofte til flere millioner kroner.
Men selv om bilene er dyre, betyr det ikke at marginene er høye. Ifølge Medhus er lønnsomheten i luksusbilbransjen langt mer presset enn mange tror.
– Marginene er lave. Du skal ikke ha en bil stående lenge før fortjenesten spises opp av rentekostnader. Det er mange som tror det er lett å tjene penger på dyre biler, men det er det ikke. Det er et fag, og det er krevende, sier han.
I fjor hadde selskapet driftsinntekter på 440 millioner kroner, og en varekostnad på 418 millioner. Totalt endte årsresultatet én million kroner i pluss.
I løpet av de siste fem årene har By Medhus solgt for over 2,1 milliarder kroner, siden han startet selskapet i 2020. Resultatet for de samme årene sammenlagt ligger på rundt 21 millioner.
Har hatt flere lottomillionærer på besøk
– Men hvem er den typiske kjøper for slike biler som dette?
– Mange av dem har tjent penger på bransjer som ikke fantes for ti år siden, som krypto og tech, sier han.
Samtidig peker han på at en stor andel av kundene er gründere og næringsdrivende, gjerne med egne firmaer innen alt fra eiendom til håndverksyrker som rørlegger, elektriker og snekker.
Ifølge Medhus selger de rundt 100 Ferrarier og Lamborghinier hvert år. Rundt halvparten av hver.
– Vi har også hatt flere lottomillionærer som har kommet rett inn etter gevinst, klare for å kjøpe drømmebilen, ler han.
Les på E24+
Bøkene som gjør deg til en bedre investor: – Avgjørende
Medhus har jobbet med salg av sportsbiler i 20 år. Han etablerte og ledet Autostrada Sport i 2007 og fulgte opp med å starte Autoxo i 2015. I 2018 solgte han seg ut av disse selskapene, før han grunnla By Medhus i 2020.
– Har kundegruppen for slike biler forandret seg i løpet av årene?
– Ja, jeg merker at kundene er en del yngre nå, svarer Medhus.
Les på E24+
Slik starter du med krypto
Guttedrømmen
På nettsiden til By Medhus ligger det nå flere titalls superbiler til salgs. Den dyreste er en Lamborghini Aventador SVJ til åtte millioner kroner.
– Denne ligger nå ute til 3,3 millioner, sier Medhus og peker på en mørk lilla McLaren som glinser i solen.
Medhus forklarer at det handler om volum, omsetningshastighet og erfaring – ikke nødvendigvis pris.
– Vi konkurrerer ikke på å ta mer betalt enn andre. Det handler mer om tillit, kunnskap og tilstedeværelse over tid. Vi har vært i denne nisjen lenge, og det er nok en viktig grunn til at folk handler hos oss, sier han.
Les på E24+
Ny hovedeier: Dette skjer med Eurobonus
Mens intervjuet pågår, løper unge gutter rundt i og utenfor butikken med store kameraer. De filmer og tar bilder av bilene som triller inn og ut – gjerne for å dele på TikTok og YouTube.
– Det er her guttedrømmen om å eie slike biler starter, sier Medhus og smiler bredt.
1 av 8Foto: Jørgen Indrøy Strømsnes/E24
Nylig har By Medhus også utvidet virksomheten med en egen elbilbutikk vegg i vegg. Der selges premium-elbiler fra merker som Lotus, BMW og Audi.
– Jeg var skeptisk i starten, men det er ikke til å komme unna. Nå er elbiler en naturlig del av det vi tilbyr – så lenge de passer inn i det segmentet vi alltid har jobbet i.