- Donald Trump skal holde det første møtet i sitt nye fredsråd på torsdag.
- Hovedtema er sikkerhet og avvæpning av Hamas, samt gjenoppbygging av Gaza.
- Flere har uttrykt bekymring for konkurranse mellom FNs sikkerhetsråd og Trumps råd.
På torsdag skal Donald Trump holde det første møtet i sitt fredsråd. Rådet ble opprettet som en del av hans 20-punkts plan for fred i Gaza.
Ifølge Al Jazeera er hovedfokuset for det innledende møtet en oppbyggingsplan for Gaza.
Sentralt i torsdagens diskusjoner vil være å opprette en væpnet internasjonal stabiliseringsstyrke for å opprettholde sikkerheten og sikre avvæpning av den militante Hamas-gruppen, et sentralt krav fra Israel og en hjørnestein i våpenhvileavtalen, skriver AP.
Trenger fortsatt 65 milliarder
Trump har kunngjort før møtet at styremedlemmene har lovet 5 milliarder dollar til gjenoppbygging. Det er anslått at det trengs 70 milliarder dollar for å bygge opp området som har vært utsatt for angrep i over to år.
– Vi har verdens beste ledere med i Fredsrådet. Jeg tror det har sjansen til å bli det mest betydningsfulle rådet som noen gang er satt sammen av noe slag, har Trump uttalt.
En sentral del av møtet vil være å opprette en væpnet internasjonal stabiliseringsstyrke for å opprette sikkerheten og sikre avvæpning av Hamas.
Flere er bekymret
Til tross for at mange har sluttet seg til fredsrådet, har blant andre paven takket nei.
– På internasjonalt nivå bør det fremfor alt være FN som håndterer disse krisesituasjonene, sa Vatikanets utenriksminister, kardinal Pietro Parolin, tidligere denne uken.
Kardinal, Vatikanet
Trump-administrasjonen avviste bekymringene til Vatikanet.
– Denne presidenten har en svært dristig og ambisiøs plan og visjon for å gjenoppbygge og rekonstruere Gaza, noe som er godt i gang, takket være Fredsrådet, sa pressesekretær Karoline Leavitt i Det hvite hus.
Pressesekretær, Det hvite hus
Mike Waltz, USAs ambassadør til FN, protesterte også mot skeptiske allierte og sa at styret «ikke snakker, det gjør».
Mer enn 40 land og EU har bekreftet at de vil sende folk til møtet. Tyskland, Italia, Norge og Sveits er blant landene som ikke har sluttet seg til styret, men som er forventet at skal delta som obervatører.
Se hvilke land som har takket ja lenger nede i artikkelen.
aJabNeicUsikker
Frykter konkurranse med FN
FNs sikkerhetsråd flyttet møtet sitt denne uken fra torsdag til onsdag. Det var for å unngå at møtet skulle overlappe med Fredsrådet sitt. Det kunne skapt utfordringer for diplomater som ønsket å være med på begge møtene.
Siden våpenhvilen i oktober, har trump sine mål for styret endret seg. Nå er det utvidet til at han ikke bare vil skape fred mellom Israel og Hamas, men også løse konflikter rundt i verden.
Ifølge AP er det et tegn på potensialet for overlappende og motstridende agendaer mellom FNs mektigste organ og Trumps nyeste initiativ.
Det skal ha skapt bekymring i enkelte land for at Trumps Fredsråd vil forsøke å konkurrere med FNs sikkerhetsråd.
Tidligere denne uken sa presidenten at han håper styret vil presse FN til å komme på ballen.
– FN har et stort potensial. De har ikke levd opp til potensialet.
Ifølge stiftelsesdokumentet er det slått fast at det er privatpersonen Donald Trump, og ikke USAs president som har vetorett.
Det skal også stå at det er opp til Trump selv å avgjøre hvor lenge han vil sitte som leder av rådet, så sant ikke et enstemmig styre kaster ham fordi han av helsemessige grunner er uskikket, skriver NTB.
Medlemmene kan i utgangspunktet sitte i rådet i tre år. Dersom de vil være med lenger, kan de kjøpe permanent plass til en milliard dollar, altså rundt 10 milliarder kroner.
Til tross for at mange er skeptiske, er det en rekke land som har takket ja til Trump.
Disse er med
- Argentina
- Armenia
- Aserbajdsjan
- Bahrain
- Bulgaria
- El Salvador
- Ungarn
- Indonesia
- Jordan
- Kazakhstan
- Kosovo
- Mongolia
- Morocco
- Pakistan
- Paraguay
- Qatar
- Saudi Arabia
- Tyrkia
- De forente arabiske emirater
- USA
- Usbekistan
- Israel
Kilde: Al Jazeera
Invitasjon utsendt, men ikke akseptert
- Albania
- Belarus
- Cambodia
- Egypt
- Kuwait
- Vietnam
- Australia
- Østerrike
- Brazil
- Kina
- Kypros
- Tsjekkia
- Finland
- India
- Japan
- Mexico
- Nederland
- Oman
- Filippinene
- Portugal
- Romania
- Russland
- Singapor
- Sør-Korea
- Sveits
- Thailand
- Ukraina
- Vatikanstaten
Kilde: Al Jazeera
Avslått invitasjonen
- Kroatia
- Frankrike
- Tyskland
- Hellas
- Irland
- Italia
- New Zealand
- Norge
- Polen
- Slovakia
- Slovenia
- Spania
- Sverige
- Storbritannia
Kilde: Al Jazeera
I tillegg til landene i faktaboksene over, var også Canada invitert, men invitasjonen er trukket tilbake.
– Det amerikanske forslaget reiser en rekke spørsmål som krever videre dialog med USA. Norge vil derfor ikke slutte oss til oppsettet for Board of Peace og vil derfor heller ikke delta på en undertegnelsesseremoni i Davos, skrev statssekretær Kristoffer Thoner i en e-post til NTB.
Statssekretær, Statsministerens kontor
– For Norge er det avgjørende hvordan forslaget henger sammen med etablerte strukturer, som FN og våre forpliktelser der. Vi har samtidig understreket at Norge deler president Trumps mål om varig fred i Ukraina og Gaza. Norge vil fortsette vårt nære samarbeid USA og andre partnere for fred.

3 hours ago
1








English (US)