Hamilton: Verstappen «mye verre» enn meg

6 days ago 8


Lewis Hamilton (40) mener at media har blåst opp motsetningene mellom den nye Ferrari-føreren og hans nye løpsingeniør.

Fredag 21. mars kl. 13:45

Kortversjonen

  • Lewis Hamilton mener media overdriver motsetningene mellom ham og løpsingeniør Riccardo Adami.
  • Dårlig strategi førte til at Hamilton og teamkollega Leclerc endte som nummer ti og åtte i Australia.
  • Hamilton hevder dobbeltmoral når hans utvekslinger med Adami får mer oppmerksomhet enn Verstappens med sin ingeniør.

Natt til fredag fikk han en uventet opptur da han vant kvalifiseringen til sprintløpet i Kina.

Men briten fikk en trøblete debut for Ferrari i Australia Grand Prix sist helg. Han ble bare nummer 10.

Ordutvekslingen mellom Hamilton og løpsingeniør Riccardo Adami har blitt mye omtalt i mange medier.

Feil strategi førte til at verken Hamilton eller teamkollegaen Charles Leclerc klarte å hevde seg i toppen. De ble henholdsvis nummer ti og nummer åtte.

Kvalifisering til sprintløpet i Kina

1. Lewis Hamilton, Ferrari.

2. Max Verstappen, Red Bull +0.018.

3. Oscar Piastri, McLaren +0.080.

4. Charles Leclerc, Ferrari +0.208.

5. George Russell. Mercedes +0.320.

6. Lando Norris, McLaren +0.544

Den syvfoldige verdensmesterens manglende kjemi med sin nye løpsingeniør ble et diskusjonstema på flere TV-kanaler.

Tidlig i løpet ba Hamilton høflig, men bestemt, italieneren om «la meg være i fred, takk» og ikke gjenta instruksjoner for ofte.

Til Sky Sports sier Lewis Hamilton foran helgens Kina Grand Prix:

– Alle har selvfølgelig overdrevet. Det var bare én frem og tilbake-utveksling, og jeg var veldig høflig da jeg sa det. Jeg sa: «La meg ta meg av det, takk». Jeg sa ikke «f*** you». Jeg bannet ikke.

– På det tidspunktet slet jeg virkelig med bilen og trengte full fokus på noen få ting. Vi holder på å bli kjent med hverandre. Han har åpenbart jobbet med to eller flere mestere tidligere, og det er ingen problemer mellom oss.

Hamilton antyder at det var dobbeltmoral at Max Verstappens opphetede radiomeldinger til sin løpsingeniør, Gianpiero Lambiase, ikke fikk like mye oppmerksomhet.

– Gå og lytt til radiomeldingene fra andre førere og deres ingeniører – det er mye verre.

– Samtalene Max har hatt med sin ingeniør gjennom årene, den stakkars fyren har fått gjennomgå, og dere skriver aldri om det. Men dere skrev om den minste lille diskusjonen jeg hadde med min.

Hamilton sier at de går videre med et smil.

– Til syvende og sist handler dette om at vi bokstavelig talt bare blir kjent med hverandre, så etterpå sa jeg: «Hei bro, jeg trenger ikke den informasjonen, men hvis du vil gi meg dette, så er dette tidspunktet jeg helst vil ha det».

Fakta er imidlertid at Verstappen fikk mye kritikk for sitt utbrudd mot løpsingeniøren sin under Ungarn Grand Prix i fjor. Verstappen ble stadig mer frustrert over teamets strategi og sa til Lambiase:

– Dere ga meg denne forbannede strategien. Nå prøver jeg å reddet som reddes kan. Faen heller.

Hamiltons nye løpsingeniør Adami har tidligere jobbet med blant andre Carlos Sainz jr. og fire ganger verdensmester Sebastian Vettel.

Her kan du kjøpe VGs store Formel 1-magasin

Du kan også kjøpe det i butikken!

Read Entire Article