– Enorm strategisk verdi, sier toppsjefen.
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Den norske reiseutstyrs- og bagasjeprodusenten Db (tidligere kjent som Douchebags) henter inn to profilerte investorer i fotballstjerne Erling Braut Haaland og Salmar-arving Gustav Magnar Witzøe.
Den nye investeringen kommer bare måneder etter at LVMH Luxury Ventures, investeringsarmen til luksusgigantenluksusgigantenLVMH står bak merker som Louis Vuitton, Dior, Tiffany og Moët & Chandon. Luksuskonsernet er Europas nest mest verdifulle selskap. LVMH, gikk inn som minoritetseier i slutten av 2024.
Les på E24+
Utbytteforvalterens favoritter: – Tidevannet løfter alle båter
– Erling og Gustav er to eksepsjonelle personer som tør å drømme stort og følger opp med innsatsen som kreves for å nå fremragende resultater – et perfekt match for Db, sier gründer og medgründer Truls Brataas i en pressemelding.
DN omtalte saken først.
Nøyaktig hvor mye de to har spyttet inn, og hvor store eierandeler det er snakk om, står det ingenting om i pressemeldingen.
– Men det er snakk om en betydelig investering fra dem begge, forteller daglig leder i Db, Richard Collier, til DN.
– Et svært sterkt forretningspotensial
Både Haaland og Witzøe blir minoritetsaksjonærer og vil bidra aktivt i Dbs videre ekspansjon utenfor Skandinavia, står det i meldingen.
– Dette er et produktområde jeg personlig liker godt, og jeg ser et svært sterkt forretningspotensial i det internasjonale markedet, spesielt innen bagasjesegmentet, sier fotballspiller Erling Braut Haaland i meldingen.
Salmar-arving Gustav Magnar Witzøe, motemodell og en av Norges rikeste, trekker frem koblingen mellom forretning og estetikk som avgjørende for hans engasjement.
– Jeg har tilbrakt mesteparten av livet mitt i skjæringspunktet mellom mote og forretning. Med Db får jeg kombinere disse to verdenene og være en del av en unik, skandinavisk suksesshistorie som så vidt har begynt, sier Witzøe.
– Tilfører enorm strategisk verdi
Ifølge Richard Collier, administrerende direktør i Db, vil de to investorene styrke merkevarens internasjonale tilstedeværelse betydelig:
– Erlings globale appell vil gi Db økt synlighet utenfor Skandinavia og støtte våre internasjonale vekstambisjoner, mens Gustav bringer med seg dyp innsikt i motebransjen. Dette kraftfulle teamet tilfører enorm strategisk verdi til merkevaren.
Db ble grunnlagt i 2012 av Brataas og den svenske frikjøreren Jon Olsson da de møttes i surfeperlen Hoddevika.
Men ikke alt har vært en dans på roser. Til tross for kontinuerlig inntektsøkning, har ikke lønnsomheten og resultatet holdt helt tritt med topplinjeveksten. I 2023 dro Db inn 370 millioner kroner, mens resultat før skatt landet på 10 millioner. Året før var fasiten 12,8 millioner i underskudd før skatt.